Mach (Svobodní): Byli jsme zvyklí, že šílenosti přichází z Bruselu. Šikanu vymýšlejí naši politici!

03.06.2015 22:31 | Zprávy

Vyjádření po demonstraci proti zavedení elektronické evidence tržeb:

Mach (Svobodní): Byli jsme zvyklí, že šílenosti přichází z Bruselu. Šikanu vymýšlejí naši politici!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach

Demonstrace proti zavedení elektronické evidence tržeb se dnes v Praze zúčastnilo asi 150 lidí. Sešli se na pražském Klárově, jen kousek od vlády, která o tom zrovna v tu chvíli jednala (a jen chvíli po skončení akce Babišův návrh zákona jednomyslně schválila – přestože lidovci ještě před začátkem tvrdili novinářům, že o tom ani jednat nechtějí).

Petr Mach: Nejde o peníze pro stát, ale o likvidaci živnostníků

„Je to frontální útok na poctivé živnostníky,“ prohlásil europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach a dále řekl: „Byli jsme zvyklí, že většina šíleností přichází z Bruselu, ale s příchodem této vlády přibývá šikany drobných živnostníků a vymýšlejí to naši politici. Sešli jsme se tu proto, že nechceme, aby vláda házela živnostníkům další klacky pod nohy. Systém EET bude více stát, než kolik by měl vybrat peněz. Ministr Babiš stále mluví o tom, že do státní poklady někde sežene 100-150 miliard. A tady se kvůli 5 miliardám zavádí takováto šikana podnikatelů!“

P. Mach také upozornil na to, že na jedné straně chce prý Babiš bránit daňovým únikům, a na druhé straně si sám užívá výhod pro svůj Agrofert ve formě investičních pobídek ve výši 1,5 miliardy, v podobě dotací a daňových úlev na jeho biopaliva: „To mi připadá od vlády nesmírně pokrytecké.“

„Máme podezření, že ministru Babišovi vůbec nejde o to, vybrat více peněz do státní pokladny. Pan Babiš už před volbami prohlásil, že za nosné pro ekonomiku považuje pouze velké firmy a koncerny. Živnostníci nemají žádné zastání, zatímco velké firmy mají průmyslové komory, zemědělci mají zemědělskou komoru, a ty lobují ve vládě a parlamentu. Živnostníci dokážou živit sami sebe, své rodiny, nechtějí od státu pomoc, a teď je tady pokus je tímto způsobem zlikvidovat,“ zdůraznil dále Mach.

Živnostník Havlíček: Pro živnostníky to nejsou drobné

Na demonstraci vystoupil i známý kritik ministra Babiše – řezník z Klatov Pavel Havlíček. Uvítal, že akci přišli podpořit zástupci jiných politických stran a mj. řekl: „Živnostníci jsou prý naprd. Jsem naprd. Neumím vzít půl kila masa, smíchat ho s koktejlem vody, soli, polyfosfátů, modifikovaného škrobu, barviva ad. A protože celá ta hmota nemá s masem nic společného, tak je třeba to ještě dochutit – glutamanem sodným, solemi apod. A tuhle směs, prosím pěkně, někdo prodává jako kilo uzené kýty bez kosti a říká, že živnostníci kradou. Já tedy nevím, kdo tady krade…“

Omluvil také ostatní živnostníky, kteří si nemohli dovolit zavřít své krámky a dílny, zastavit svoje řemesla, protože každá tržba je pro ně životně důležitá: „Ztráta denní tržby pro ně může znamenat fatální problém. Náklady na EET odhaduji na cca 1 tisíc měsíčně. Ano, pro p. Babiše jsou miliony drobné, jak řekl nedávno ve sněmovně, on si přece nezkazí pověst pro drobné, pro pár milionů. Nicméně, kolik ta tisícovka  pro hospodskou nebo majitelku krámku na vsi představuje chlebů, másel atd. na měsíc? To nejsou drobné! Pro živnostníky to nejsou drobné!“

Další řečníci

Na akci promluvil i předseda pražské ODS Filip Humplík: „Elektronická evidence tržeb je naprostý nesmysl, jde to směrem na Balkán, na východ, směrem, kterým nikdo z nás nechce jít.“

Podle místopředsedy pražských Pirátů Romana Kučery je zavedení EET pošlapáním základních lidských práv a vyzval ke generální stávce podnikatelů.

Místopředseda Svobodných Jiří Payne řekl, že Babišův návrh směřuje zemi zpátky k totalitě: „Elektronická evidence a kontrola tržeb. To je stejné jako kdyby se při vybírání mýtného kontrolovalo, odkud kam a za jakým účelem auto jede. Je to návrat k totalitě.“

Místopředseda Svobodných Radim Smetka upozornil na potíže drobných živnostníků v malých obcích: „Hospodští na vesnici jsou pro mě hrdinové, kteří zaměstnávají lidi tam, kde je obrovský nedostatek práce. Stát by jim za to měl být vděčný, a ne je likvidovat! Projekt Už žádné klacky pod nohy jsme založili proto, abychom právě poukazovali na šikanu, které jsou zejména drobní podnikatelé ze strany státu čím dál víc vystavováni.“

Babiše do koše!

Poté se demonstranti přesunuli před úřad vlády. Cestou provolávali hesla, jako: Babiše do koše, Stát není firma, Žádné klacky pod nohy, Jsme svobodní lidé, Nechte firmy podnikat ad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…