Většinou mačkám na hlasovacím zařízení Evropského parlamentu tlačítko Proti, v lednu jsem ale mohl dvakrát hlasovat Pro. Jednou to bylo o návrhu na změnu směrnice o geneticky modifikovaných plodinách, podruhé šlo o uvolnění obchodu s Moldávií.
Členským státům se prvně vracejí pravomoci
Poslancem jsem od července a zatím nebylo na pořadu jednání o nové směrnici. Až v lednu. Už to o něčem svědčí. Příliv směrnic z Evropské komise, tolik typický pro minulá období, se razantně zpomalil.
Projednávali jsme změnu směrnice o geneticky modifikovaných organismech. Hlasoval jsem pro pozměňovací návrh, který v podstatě znamená, že se pravomoc zakazovat nebo povolovat pěstování geneticky upravených plodin přesouvá na členské státy. Je to snad poprvé za celou dobu existence Unie, co se nějaká pravomoc vrací členským státům. A pozor: pro změnu byli poslanci napříč spektrem! O směrnici rozhoduje Evropský parlament spolu s Radou evropské unie. Pokud ta nebude souhlasit, bude se konat ještě třetí čtení.
Druhý případ, kdy jsem mohl v lednu hlasovat pro, byla obchodní smlouva s Moldávií, která snižuje cla na dovoz některých výrobků z Moldavské republiky. Volný obchod mezi lidmi je moje krédo. Byl jsem proti obchodní smlouvě s Ukrajinou, protože ta Ukrajině výměnou za snižování cel vnucuje obrovský balík směrnic a regulací, smlouva s Moldávií nic takového neobsahuje. Jen snižuje cla na některé produkty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mach