Ministr kultury Daniel Herman se v sobotu 5. listopadu zúčastnil Koncertu smíření v kostele sv. Antonína v Praze.
Společně s pamětníky nebo jejich potomky si tak ministr připomenul smutné události z podzimu roku 1946, kdy skončil tzv. organizovaný odsun tří milionů německy mluvících Čechoslováků. Koncert a celý projekt Smíření 2016 připravila organizace Antikomplex a Sdružení Ackermann-Gemeinde pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a starosty Prahy 7.
„Letos je tomu právě 70 let, kdy bylo ukončeno masové vyhánění sudetských Němců z území tehdejšího Československa. Ony hrůzné činy byly budovány na fikci kolektivní viny na základě etnického původu. Jedině tak mohly být statisíce lidí zbaveny občanských a lidských práv, majetku, cti a v mnohých případech i života. Jsem ale přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň z části uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí. Tedy pojetí člověka jako bytosti, která byla stvořena k tomu, aby s druhými budovala vztahy vzájemné úcty a důvěry,“ řekl Daniel Herman.
Projekt Smíření 2016 si neklade politické cíle. Orientuje se spíše na rovinu individuální. Chce využít příležitosti a ochoty pamětníků, kteří se do Prahy přijeli podělit o své zkušenosti s těmi, kteří hrůzy odsunu nepamatují, ale nechtějí, aby se na ně v české společnosti zapomnělo.
Iniciátorka projektu Smíření 2016 vycházela ze zkušenosti mladé studentky v Drážďanech, která byla na osobní úrovni konfrontována s příběhy pamětníků odsunu. Debatovala s nimi a chtěla podobnou zkušenost zprostředkovat i ostatním. Projekt probíhal v Praze od 2. do 5. listopadu. Hlavním bodem programu byl právě Koncert smíření a také výstava Pod jednou střechou, mapující osudy rodin, které musely po válce opustit své domovy, i rodin, které nyní v jejich domech žijí a s původními obyvateli udržují přátelské kontakty. Projekt je podpořen z Česko-německého fondu budoucnosti, nadace Hans Seidel Stiftung, bavorského Ministerstva práce, sociálních věcí, rodiny a integrace a z dotace Prahy 7. Na koncertě zazněla i skladba hudební skladatelky Elišky Cílkové napsaná přímo pro tuto příležitost na text vysídlené Christel Palme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?
Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...
Další články z rubriky
18:05 Majerová (Trikolora): Na to člověk nemusí být ekonom...
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k reakcím ekonomů na prohlášení Petra Fialy, že Češi…
- 16:02 Premiér Fiala: Naše závislost na Rusku skončila
- 14:04 Maláčová (SOCDEM): Domácí politika musí mít ZASE přednost před zahraniční
- 12:06 Piráti: Se snižováním podpory obnovitelných zdrojů nesouhlasíme
- 10:21 Stržínek (ANO): Že by další sociální experiment Fialovy vlády?
- 8:05 Pekarová Adamová (TOP 09): Jestli není v pořádku zfackovat partnera, není v pořádku tak trestat ani dítě