Ministr kultury Daniel Herman se v sobotu 5. listopadu zúčastnil Koncertu smíření v kostele sv. Antonína v Praze.
Společně s pamětníky nebo jejich potomky si tak ministr připomenul smutné události z podzimu roku 1946, kdy skončil tzv. organizovaný odsun tří milionů německy mluvících Čechoslováků. Koncert a celý projekt Smíření 2016 připravila organizace Antikomplex a Sdružení Ackermann-Gemeinde pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana a starosty Prahy 7.
„Letos je tomu právě 70 let, kdy bylo ukončeno masové vyhánění sudetských Němců z území tehdejšího Československa. Ony hrůzné činy byly budovány na fikci kolektivní viny na základě etnického původu. Jedině tak mohly být statisíce lidí zbaveny občanských a lidských práv, majetku, cti a v mnohých případech i života. Jsem ale přesvědčen, že dokud usilujeme pochopit, dokud pociťujeme stud a dokud také je komu adresovat slova prosby o odpuštění, dotud máme šanci alespoň z části uzdravovat rány minulosti a navazujeme na to, co upředlo vztahy mezi lidmi našich zemí. Tedy pojetí člověka jako bytosti, která byla stvořena k tomu, aby s druhými budovala vztahy vzájemné úcty a důvěry,“ řekl Daniel Herman.
Projekt Smíření 2016 si neklade politické cíle. Orientuje se spíše na rovinu individuální. Chce využít příležitosti a ochoty pamětníků, kteří se do Prahy přijeli podělit o své zkušenosti s těmi, kteří hrůzy odsunu nepamatují, ale nechtějí, aby se na ně v české společnosti zapomnělo.
Iniciátorka projektu Smíření 2016 vycházela ze zkušenosti mladé studentky v Drážďanech, která byla na osobní úrovni konfrontována s příběhy pamětníků odsunu. Debatovala s nimi a chtěla podobnou zkušenost zprostředkovat i ostatním. Projekt probíhal v Praze od 2. do 5. listopadu. Hlavním bodem programu byl právě Koncert smíření a také výstava Pod jednou střechou, mapující osudy rodin, které musely po válce opustit své domovy, i rodin, které nyní v jejich domech žijí a s původními obyvateli udržují přátelské kontakty. Projekt je podpořen z Česko-německého fondu budoucnosti, nadace Hans Seidel Stiftung, bavorského Ministerstva práce, sociálních věcí, rodiny a integrace a z dotace Prahy 7. Na koncertě zazněla i skladba hudební skladatelky Elišky Cílkové napsaná přímo pro tuto příležitost na text vysídlené Christel Palme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?
Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?
Další články z rubriky
22:31 Dostál (Stačilo!): Evropa má problém. Velký problém. A nejen v Bruselu
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě v bruselském metru.
- 21:01 Rajchl (PRO): V čem se liší slova Medveděva od grafického ztvárnění přání smrti Putinovi?
- 20:06 Maláčová (SOCDEM): Pod Fialovou vládou nemáme mzdy německé, ale rumunské
- 19:03 Štěpánek (Trikolora): Gaza může být místem pro normální život a turistickým rájem
- 18:02 Vondráček (Svobodní): Levicová politika Petra Fialy. Přesný opak toho, co sliboval
- 17:04 Senátor Hraba: Dlouho jsem si na PC nic nezahrál, ale tady udělám výjimku