Ministr Pelikán: Právo nemůže být soudcem jen vykonáváno, ale také žito

28.04.2015 19:31 | Zprávy

Konferenci o etice jednání soudců zahájil v Praze ministr spravedlnosti Robert Pelikán společně s velvyslancem USA Andrew Schapirem. Ministr i velvyslanec ve svých úvodních vystoupeních zdůraznili, že věrohodnost a morální autorita soudců záleží nejenom na kvalitním výkonu soudcovské funkce, ale také na morálním aspektu chování soudců ve všech oblastech jejich života.

Ministr Pelikán: Právo nemůže být soudcem jen vykonáváno, ale také žito
Foto: JUDr. Pelikán
Popisek: JUDr. Robert Pelikán

„Zákonnost a mravnost jsou dvě věci a veřejnost od výkonu práva očekává více než jen dodržování zákonů. Lidé, kteří stanou před soudcem, mají právo na to, aby nebyl ani nejmenší stín pochybností o nestrannosti rozhodování soudce“, řekl na úvod ministr Pelikán. „Neznamená to, že se má soudce například vyhýbat setkáním s lidmi mimo výkon své profese, ale vždy to musí být setkání otevřená s důrazem na zjevnost nestrannosti. Soudce musí sám sobě klást omezení,“ dodal Robert Pelikán.

Velvyslanec Andrew Schapiro připomněl dlouholetou spolupráci mezi velvyslanectvím USA a českou justicí v oblasti posilování nezávislosti soudců a vytváření etických standardů. Podle amerického velvyslance se jedná o zásadní téma, protože soudci musí ctít i morálku a etiku. „V mé zemi je justice postavena na přísných etických základech. Soudce může vykonávat i jiné aktivity, ale vždy se musí jednat o činnosti, které nesnižují jeho důvěryhodnost a nestrannost v soudním rozhodování. Není snadné takové jednání v běžném občanském životě dodržovat, proto jsem velice rád, že o tématu, kterému je v mé zemi přikládán velký význam, otevřeně hovoříte,“ uvedl Andrew Schapiro.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): V kostce všechno, co letos potřebujete vědět před sněmovními volbami

17:04 Hašek (PRO): V kostce všechno, co letos potřebujete vědět před sněmovními volbami

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k akci Podpisovka hnutí STAN.