Ve dnech 11. až 13. června bude Ministerstvo dopravy a Magistrát hlavního města Prahy v Kongresovém centru hostit významnou konferenci v oblasti evropských kosmických aktivit European Space Solutions 2014. Konference se zúčastní ministr dopravy Antonín Prachař, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, vysoce postavení zástupci Evropské komise, Evropské kosmické agentury, Agentury GSA (Galileo v Praze) a členové Evropského parlamentu. S účastníky konference se setká i premiér Bohuslav Sobotka. Hlavním tématem konference je praktické využití evropských kosmických systémů Galileo, EGNOS a Copernicus. Součástí bude i reálná ukázka fungování systému automatického tísňového volání z vozidla eCall.
Cílem konference European Space Solutions 2014 je seznámit účastníky s potenciálem využití kosmických technologií a navázaných aplikací vycházejících z evropských navigačních systémů Galileo, EGNOS a evropského programu na pozorování Země Copernicus (dříve známý jako GMES) především v oblastech udržitelné dopravy, udržitelného zemědělství, spotřebitelských aplikací, krizového managementu a vypořádání se s následky katastrof.
„Evropská unie i Česká republika vidí v kosmickém výzkumu významný potenciál pro rozvoj průmyslu a zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti. Ministerstvo dopravy v tomto smyslu aktivně spolupracuje s agenturou GSA sídlící v Praze,“ říká ministr dopravy Antonín Prachař. Česká republika se proto aktivně připravuje na aplikační fáze programů a podporuje české subjekty, aby se zapojovaly do inovačních procesů a aby pomocí aplikací kosmických systémů zefektivnily výkon svých dosavadních činností. „Praktické využití kosmických programů v dopravě, zemědělství či krizovém řízení otevírá nové možnosti pro firmy, vysoké školy, ale i jednotlivce,“ doplňuje Prachař.
Právě systém eCall je příkladným využitím družicových systémů v praxi. Na jeho činnosti se podílí tři základní součásti: palubní jednotka systému eCall zabudovaná ve vozidle, síť mobilního operátora a pracoviště pro příjem tísňového volání 112. Během ukázky plánované na 11. června od 13 hodin bude simulována hromadná dopravní nehoda. V otočném simulátoru přitom bude možné zažít na vlastní kůži situaci, kdy se vůz po havárii otočí střechou dolů a vyzkoušet si, jak je obtížné v havarovaném vozidle zavolat si pomoc na linku 112. Ukázka systému eCall představí průběh automatického ohlášení dopravní nehody na linku 112 a jeho odbavení operátorem.
Dalším potenciálem systému eCall je automatické ohlášení dopravní nehody na asistenční centrum motoristů a na dispečink společnosti zajišťující silniční nákladní přepravu. Systém je možné rozšířit na varování o nebezpečnosti přepravované látky. V rámci ukázky budou představeny možnosti spolupráce výše zmíněných subjektů při odstraňování následků vážné dopravní nehody. Ukázka eCallu je připravena společně Ministerstvem dopravy, Hasičským záchranným sborem ČR, ÚAMK, Vítkovice IT Solutions a společností O2.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo dopravy