Ministr dopravy Antonín Prachař a jeho čínský protějšek Jang Čchuan-tchang dnes v Praze jednali o přímém leteckém spojení ČR a Číny a dalších krocích k posílení spolupráce obou zemí v dopravě. Prachař svého čínského kolegu informoval o tom, že byl vytvořen právní rámec pro zavedení přímé letecké linky mezi ČR a Čínou. Oba ministři mají zájem na tom, aby se podařilo nalézt leteckou společnost, která bude linku dlouhodobě provozovat. ČR v této souvislosti připravuje pobídky pro provozovatele dálkové linky mezi Čínou a Prahou.
„Cílem obou stran je stanovit takové podmínky, aby nešlo pouze o krátkodobý projekt, ale aby měl delší trvání. Přímé letecké spojení by výrazně pomohlo turistickému ruchu a vzájemným obchodním vazbám, jak ukazuje například zkušenost s linkou do Jižní Koreje,“ uvedl ministr dopravy Prachař.
Všechny potřebné procesní a právní kroky k zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Čínou již byly učiněny. Ve spolupráci s čínským leteckým úřadem (CAAC) byl vytvořen liberalizovaný smluvní rámec. Samotné zavedení nové linky nyní bude záležet na tom, zda dopravci projeví zájem o její provozování. Český ministr dopravy v této souvislosti nabídl maximální podporu svého úřadu při hledání vhodného dopravce. Jednání, která vede Letiště Praha, se na čínské straně soustředí na společnosti China Eastern Airlines, China Southern Ailines a Hainan. Ve hře je tedy jak spojení Praha-Šanghaj, případně Praha-Peking.
Na podporu zavedení nové linky připravil Český Aeroholding pobídkový balíček zahrnující slevy pro pražské Letiště Václava Havla a nabídku služeb odbavení a obchodní spolupráci s ČSA na dané lince z/do ČLR a na návazných letech z Prahy do dalších destinací, včetně případného využití kapacity dálkového letadla ČSA. Pokud by dopravce létal do Prahy čtyřikrát v týdnu, mohla by pobídka pro pražské letiště dosáhnout během pěti let hodnoty až 1 350 000 Eur. Další pobídku pro leteckého dopravce na přímé lince z ČR do Číny připravuje Czech Tourism a hlavní město Praha.
Kromě leteckého spojení ČR a Číny jednal Prachař se svým čínským protějškem také o železniční přepravě z Číny do Evropy, v níž by Česká republika do budoucna ráda hrála větší roli. Tématem setkání byla i spolupráce v oblasti výcviku leteckých dispečerů. Ministr dopravy bude v jednáních s čínskými partnery pokračovat ve čtvrtek, kdy se spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími zástupci vlády zúčastní Čínského investičního fóra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo dopravy