„Pandemie jednou skončí a já věřím, že to bude s postupujícím očkováním brzy. No a my musíme být připraveni na oživení a nastartování ekonomiky.
Stavební rozvoj je jednou z klíčových cest, která nás k oživení ekonomiky dovede. A k tomu potřebujeme nový stavební zákon, který nebude byrokratickým peklem,“ řekla při té příležitosti ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Naplnění cíle rekodifikace, tzn. dosáhnout urychlení a usnadnění povolování staveb, povede k nastartování nové výstavby. Zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů může znamenat přínos až 7,1 miliardy korun ročně, spočítal jeden z našich nejlepších ekonomů, zesnulý Michal Mejstřík.
„Při přípravě nového stavebního zákona jsme se zaměřili hlavně na to, aby stavební povolení včetně odvolání a přezkumu bylo hotové do jednoho roku. Myslím si, že pak budeme mít šanci třeba i na odvážnější architekturu. Velmi si přeji, aby taková byla i plánovaná vltavská filharmonie, která by mohla Praze přinést nový architektonický impuls,“ dodala ministryně Dostálová.
Ministryně Dostálová dále připomněla, že si další roky stavební agonie už opravdu nemůžeme dovolit. Proto ji mrzí, že se ze stavebního zákona stalo politikum a v podstatě boj o to, zda stavební úřady zůstanou na obcích, nebo přejdou do profesionální státní stavební správy. Jedině čistá státní stavební správa zajistí zastupitelnost úředníků a tedy dodržování lhůt, předvídatelnost rozhodování stavebních úřadů a skutečnou nezávislost stavební správy na politickém vedení obcí a měst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV