Vše za velmi hlasitého odporu pravicové opozice, která jeho zavedení nazývala „důchodovou reformou“. Ano, druhý pilíř zavedla pravice. Chtěla totiž zprivatizovat veřejné prostředky, které si všichni jako zaměstnanci ze zákona odkládáme na svoje stáří. Do soukromých fondů naštěstí vstoupilo jen asi pětaosmdesát tisíc lidí. Navzdory vší reklamě převládlo přesvědčení, že soukromé fondy situaci našich lidí nezlepší. Pomohlo jistě i to, že jsme jako sociální demokraté vždy říkali, že pokud uspějeme ve volbách, druhý pilíř zrušíme. Nikdo z majitelů těchto fondů nemůže dnes tvrdit, že zrušení nečekal.
Pokud návrh projde i v dalších dvou čteních, schválí ho Senát a podepíše prezident, tak od 1. ledna 2016 už budou důchodové společnosti prostředky uložené ve druhém pilíři lidem jenom vracet. Prostředky půjde získat převodem na účet nebo poštovní poukázkou. Kdo bude chtít, bude si moci prostředky nechat převést na účet svého spoření ve třetím pilíři, nebo je vrátit do pilíře prvního.
Druhý pilíř různým způsobem ruší nebo utlumují i Poláci, Slováci nebo Maďaři. Možnost si doposud naspořené prostředky vybrat a použít je podle vlastního uvážení, bude ale možné jen v České republice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV