Okamura: Utrpení psů a koček v rukou ziskuchtivých jedinců nezná konce

09.06.2015 5:28 | Zprávy

Podporuji tvrdý a konkrétní boj proti množírnám a týrání zvířat.

Okamura: Utrpení psů a koček v rukou ziskuchtivých jedinců nezná konce
Foto: SPD
Popisek: Tomio Okamura. předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie

Proti množírnám je dnes snad již téměř každý slušný člověk v této zemi. Přesto tady dodnes jsou a utrpení psů a koček v rukou ziskuchtivých jedinců nezná konce.

V našem hnutí Svoboda a Přímá demokracie (SPD) se řešení této problematiky aktivně věnuje kolega poslanec Radim Fiala a společně jsme představili v Poslanecké sněmovně návrh novely zákona, kdy by mělo množírnám a týrání psů zabránit plošné povinné čipování a dvoustupňový centrální registr, který zahrne veškeré dosavadní registry a zároveň dojde k transpozici unijního práva. Problémem totiž je, že současné dílčí registry nejsou vzájemně propojeny a jejich účinnost a efektivita je tak poměrně nízká. Navíc, například množírny nemají povinnost psy registrovat, takže odpovědné orgány nemají přehled a nemohou tak týrání účinně bránit.

Předkládaný návrh konceptu předpokládá a využívá stávajících databází měst a obcí při výběru místních poplatků a navrhuje uvedené databáze vzájemně propojit univerzálním identifikátorem – čipem psa. Spoluautorem předlohy je také nezisková organizace ANIMAL EYE z.s. a Českomoravská kynologická unie. Návrh zákona budeme mít hotový přibližně do měsíce, a pakliže ho podpoří i ministerstvo zemědělství, mohl by být do konce roku ve Sněmovně ke hlasování. Uděláme pro to maximum.

Navrženou strukturu by utvořily dvě úrovně – centrální registr psů, provozovaný státním orgánem, který by obsahoval číslo čipu včetně několika údajů týkajících se konkrétního psa, a odkaz na obec či město, kde by podle čísla čipu bylo možné dohledat údaje o jeho majiteli. Tyto evidence by tak obsahovaly identifikaci konkrétního psa a jeho majitele v rozsahu, v jakém jsou evidovány již dnes. Takže by tady nebyla de facto žádná změna.

Předkládané řešení je jednoduché a efektivní a oproti předchozím návrhům přináší minimální náklady. Cílem návrhu je identifikovat konkrétního psa a jeho majitele, což by mělo nejenom usnadnit provádění kontrol kompetentních orgánů v boji proti množírnám a týrání psů, ale také vést k úsporám nákladů obcí při nálezu psů.

Při zohlednění úspor spojených s identifikací psů je tak zřejmé, že přínosy značně převýší náklady. „V důsledku prosazení našeho návrhu prohraje pouze jedna strana: lidé, kteří týrají zvířata a lidé, kteří si z bezcitného zacházení se psy a kočkami udělali tvrdý business.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Pusťte Vánoce dovnitř. Nechte v sobě vyrůst naději

18:12 Hejtman Grolich: Pusťte Vánoce dovnitř. Nechte v sobě vyrůst naději

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Vánocům.