Jedním z nich je Moravskoslezský kraj. Ačkoli se v materiálu objevuje celá řada správných věcí, postrádám zde jednoznačnou podporu mladých vědců a přenášení jejich objevů do praxe. To by významně přispělo k tomu, aby schopní studenti či absolventi vysokých škol neodcházeli ze severní Moravy.
Za správná opatření materiálu považuji především programy Technologické agentury ČR, která má na starosti aplikovaný výzkum. Zmiňme třeba dotace na mezinárodní a přeshraniční výzkumnou spolupráci, stáže studentů a vědců v zahraničí, nákup přístrojů do laboratoří či hledání regionálních talentů. Nicméně, většina z těchto programů již existuje a nepředstavují žádnou novinku.
V plánu však postrádám program, který by podpořil mladé vědce v jejich činnosti a zároveň je naučil přeměnit výsledky svého bádání na inovace, využitelné v České republice. Přitom Technologická agentura už má obdobný program s názvem Zéta, ale každoročně na něj může uvolnit jen asi 80 milionů korun pro celou republiku. Do Moravskoslezského kraje se z toho dostane jen zlomek. Proto by měla vláda tento program výrazně posílit a vyčlenit speciální část pro náš kraj, pokud mu chce skutečně pomoci. Prostředky na to vláda má, stačilo by, aby přestala zvyšovat stavy úředníků a státních zaměstnanců, kterých za jejího působení přibylo desítky tisíc.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV