Piráti: V úterý proběhne druhé čtení zákona, jenž by znamenal začátek cenzury v Čechách

29.02.2016 17:44 | Zprávy

Novela loterijního zákona navrhovaná ministrem financí Andrejem Babišem obsahující kontroverzní paragrafy 82 a 84, které by do české legislativy legálně zanesly cenzurní mechanismus, se navzdory úsilí České pirátské strany a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) či českému internetovému gigantu Seznam.cz posunuje zákonodárným procesem.

Piráti: V úterý proběhne druhé čtení zákona, jenž by znamenal začátek cenzury v Čechách
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

V úterý 1. března proběhne v Poslanecké sněmovně druhé čtení tohoto zákona. Babiš hodlá blokovat loterijní weby, jejichž poskytovatel nemá licenci k provozu v České republice. Poprvé v historii ČR by tak existoval seznam zakázaných webových stránek spravovaný ministerskými úředníky.

Bývalý předseda Pirátů a šéf jejich mediálního odboru Ivan Bartoš a pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík se s Andrejem Babišem a tvůrci zákona sešli osmého října loňského roku v den projednávání zákona a nad jeho současnou podobou diskutovali. Ministr financí však argumenty kritiků označil za irelevantní a dál se hájí úmyslem omezit pouze černý hazard.

Ivan Bartoš podobnou argumentaci odmítá a říká: „Andrej Babiš sice mluví o hazardu, ale podle všeho by nejraději blokoval libovolnou webovou stránku, která nedaní v Česku, ostatně právě o daních mluvil pan ministr na našem setkání. Druhá věc je podoba zákona samotná, v návrhu se sice píše o hazardu, ale na ministerském seznamu se může ocitnout jakákoli webová stránka, poskytovatelé internetového připojení ji budou muset zcenzurovat a poškozený se bude moci bránit až u soudu. Návrh zákona neobsahuje žádnou pojistku proti účelovému zneužívání cenzurního mechanismu.“

Piráti již jednou podobný boj vyhráli v případě návrhu poslance Jana Farského, který nakonec jejich argumentaci akceptoval a nyní se sám vůči cenzurním paragrafům ohrazuje. Stejně tak se ohrazuje přes 18 000 lidí, kteří podepsali petici Internet bez cenzury a stovky účastníků demonstrace za svobodný Internet. Josef Bouška ze Sdružení pro internetový rozvoj (Sdružení pro internetový rozvoj) dokonce na únorové demonstraci označil úpravu zákona za protiústavní a za souhlasného potlesku publika za SPIR slíbil, že v případě jejího schválení podá ústavní stížnost. SPIR ve svém prohlášení upozornil, že jeden z nástrojů bojujících s ilegálním hazardem zahrnutých v zákoně je blokace plateb, efektivní, ale hůře zneužitelný prostředek.

Babiš se hájí příklady z Dánska, Francie nebo Belgie. Ani tam to ale nefunguje tak, že by taktovku nad černou listinou webů drželi ministerští úředníci. Ze zahraničních zkušeností mimo jiné plyne i poučení, že jakmile se cenzuře podaří zákonně probojovat do právního systému, omezení postupně přibývají. Proti cenzurním paragrafům se kromě Pirátů a sdružení SPIR postavil i Seznam.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Tohle už přestávám chápat

10:17 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Tohle už přestávám chápat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke směrování České republiky.