Státy, jež představují nadpoloviční většinu EU, žádají Komisi o zásadní změny a záruky, že obchodování s emisními povolenkami bude předvídatelné a nebude mít negativní dopad na občany. Česká republika je pro zrušení či odsunutí systému obchodování s emisními povolenkami v oblasti dopravy a budov, nicméně na tom nepanuje v EU dostatečná shoda. ČR se ale podařilo dosáhnout kompromisu a tento dokument, který v pěti bodech požaduje záruky, podpořilo 18 států.
„Stále platí, že nejlepší by bylo nové emisní povolenky úplně zrušit nebo odložit, na to ale bohužel nemáme nyní potřebnou většinu. Česká republika proto postupuje v krocích a vypracovala společný dokument, tzv. non-paper, který navrhuje konkrétní úpravy ETS2 a který již podepsala kvalifikovaná většina států Unie, což jasně ukazuje, že naše obavy nejsou ojedinělé. Děláme maximum pro to, aby klimatická politika EU nebyla jen ambiciózní, ale také sociálně únosná, ekonomicky rozumná a neměla negativní dopad na naše domácnosti nebo podniky,“ uvedl premiér Petr Fiala.
ČR v úsilí podpořily velké státy, jakými jsou Německo, Itálie, Španělsko, Polsko, Rakousko, Belgie a další. S Evropskou komisí česká vláda návrhy projednávala a samotná Komise vnímá tlak členských států a potřebu úpravy. Český návrh se soustředí na posílení a zefektivnění mechanismů, které zabrání prudkému zdražení ceny povolenky, a tedy i skokovému nárustu ceny například za benzín, naftu či plyn.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV