Média v České republice snad bez výjimky skloňují tzv. „kauzu bytů OKD“ ve všech pádech. Mnozí politici neváhají a připojují se k proklamacím občanského sdružení nájemníků předmětných bytů. Nasazuje se psí hlava těm, kteří se (dle médií) zasloužili o podvodné chování vlastníků privatizovaného podniku OKD včetně majetku, který byl součástí privatizace (zejména) zbytkového podílu v roce 2004. Též někteří podnikatelé nešetří sliby, že z Ostravy udělají novodobý český „Majdan“ a vyvedou lidi do ulic.
Tak stát se může cokoliv, dostat lidi na ulici do davu znamená podle známých zásad, že tito ponechají své myšlenky doma a vezmou sebou jen emoce. Je však zcela zvláštní, že odborníci na vztahy v bydlení prakticky mlčí. Proč?
Protože i z těch málo informací, které jim média a komentátoři nabízejí, nemohou dovodit ty závěry, o kterých hovoří média. Protože když si sestaví mozaiku vztahů, práva a modelují k čemu prodejem firmy RPG byty došlo, v závěrech se liší.
Již v roce 2008 jsem byl mezi odborníky, kteří byli osloveni jednak samotnými nájemníky bytů OKD (dnes RPG), jednak též regionální politickou reprezentací zejména ČSSD, abych se pokusil nastínit analýzu postupu, jak se dobrat odpovědí na řadu otázek. Právě proto jsem se k celé kauze vrátil a bez podjatosti jsem začal vážit argumenty k čemu vlastně v uplynulých dnech prodejem společnosti RPG novým vlastníkům došlo. S omluvou, že nepublikuji dílo literární nýbrž úvahu právní, k tomu složitou, dospěl jsem k těmto otázkám a odpovědím:
I. DOŠLO PRODEJEM SPOLEČNOSTI RPG K JAKÝMKOLIV ZMĚNÁM V POSTAVENÍ OBČANŮ V NÁJEMNÍM VZTAHU K FIRMĚ VLASTNÍCI BYTY – TEDY RPG?
Vycházíme-li ze smlouvy tak, jak byla dne 16. 9. 2004 uzavřena, s vědomím že dle této smlouvy byl v platnosti závazek nabyvatele reinvestovat výnosy z pronájmu zpět do bytového fondu do 2. 5. 2009 a z existence (nadbytečného) závazku, který, i kdyby nebyl ve smlouvě formulován vyplýval by z v té době platného ustanovení zákona o vlastnictví bytů (č.72/1994 Sb.), který takový závazek vlastníka bytu obsahuje s povinností nabídnout byt stávajícímu nájemci a zavedením šestiměsíční lhůty těchto osob k vyjádření, zda chtějí byt získat do vlastnictví, je třeba konstatovat, že prodejem společnosti RPG novému vlastníku (RHC) nedošlo k žádným změnám, které by se jakkoliv týkaly práv nájemců bytů. Předně - Bakala neprodal byty, ale celou společnost RPG. Při prodeji jednotlivých bytů by nájemníkům předkupnjí právo vzniklo. Prodejem společnosti (nebo celých bytových domů) takové právo ze zákona či smlouvy nevzniklo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV