V takovém prostředí je velice těžké vykonávat účinnou kontrolu. Působnost státu je navíc roztříštěna mezi dvě instituce – živnostenské úřady, u kterých se jednoduše požádá o udělení živnosti, a Českou obchodní inspekci, která následně vykonává dozor. Důsledkem tohoto stavu jsou nekalé praktiky firem a hlavně podvedení klienti. Na to se samozřejmě nabalují sociální problémy. V konečném důsledku to je stát, který na své náklady (přesněji na náklady každého z nás – daňového poplatníka) musí vzniklé problémy řešit.
Ministerstvo financí proto připravuje regulaci oblasti spotřebitelských úvěrů, která spadá do šedé ekonomiky. Začali jsme pracovat na novém zákonu, který by měl celé problematické odvětví vyčistit od neférových praktik a nastavit jasná pravidla pro poskytování nebankovních úvěrů. Hlavním stavebním kamenem zákona je, že dohled nad nebankovními poskytovateli a zprostředkovateli převezme Česká národní banka. Identické řešení je nastaveno v řadě států Evropské unie, kde tyto subjekty dohlíží buď centrální banka, nebo jiný národní regulátor, pokud centrální banka nemá v gesci dohled nad finančním trhem. Příkladem může být Slovensko, které obdobný zákon již přijalo a od 1. dubna 2015 bude celou oblast úvěrů pro spotřebitele dozorovat Slovenská národní banka. Sjednocování dohledu na finančním trhu pod jednu střechu je celoevropským trendem. Je to transparentní řešení. Každý účastník trhu, včetně spotřebitele, okamžitě ví, na koho se obrátit. Není důvod, proč by měla být Česká republika v tomto ohledu pozadu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD