Stočený tachometr je při koupi ojetého vozidla na českém trhu stále běžným podvodem. Europoslankyně Olga Sehnalová se proto rozhodla v této věci interpelovat Evropskou komisi.
Stočený tachometr je při koupi ojetého vozidla na českém trhu stále běžným podvodem. Informace o původu a historii vozidel ukazují, že v České republice bylo přetočeno až 220 000 tachometrů osobních aut, nejčastěji až o 100 000 najetých kilometrů. Prodejci ojetých vozidel navíc ve smlouvách o koupi často uvádějí pasáž, v níž se zříkají odpovědnosti za stav tachometru vozidla, čímž se de facto brání případné reklamaci ze strany spotřebitele. Celkem tak na českých silnicích jezdí zhruba půl milionu ojetých vozidel s přetočeným tachometrem. Europoslankyně Olga Sehnalová se proto rozhodla v této věci interpelovat Evropskou komisi.
Odpověď dostala europoslankyně v minulém týdnu. Podle Komise se kontrola počítadla ujetých kilometrů provádí na základě nové směrnice (2014/45/ES) při pravidelných technických prohlídkách. Při zjištění manipulace s tachometrem za účelem snížení záznamu o ujeté vzdálenosti nebo zkreslení takového záznamu by měl členský stát viníka odpovídajícím způsobem potrestat. Komise se totiž domnívá, že nabízení služeb spojených s manipulací tachometru nelze považovat za legální činnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Sehnalová - profil