Senátorka Dernerová: Záměr vybudovat národní onkologický institut je nesmysl

22.04.2021 20:09 | Zprávy

Starostové a nezávislí kritizují vládní záměr vybudovat národní onkologické centrum v Praze na úkor dostupnosti této péče v jednotlivých krajích a příhraničních oblastech.

Senátorka Dernerová: Záměr vybudovat národní onkologický institut je nesmysl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

V rámci Národního plánu obnovy plánuje vláda investovat zhruba 15 miliard korun do zdravotnictví, z toho 7 miliard korun má být určeno na vybudování zcela nového onkologického institutu v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na místě původně zamýšleného traumacentra, které již nyní stálo 150 milionů korun. Podle lékařky a senátorky Aleny Dernerové může vybudováním institutu paradoxně dojít ke zhoršení péče o vážně nemocné pacienty.

„Místo vybudování onkologického institutu by měly finance putovat do každého komplexního onkologického centra, které se až na Karlovarsko nachází v každém kraji. Jednotlivá centra by se za půl miliardy korun mohla dostatečně dovybavit potřebnými přístroji jako je např. CT přístroj na screening nádorů plic. Rozhodně by bylo i lépe kontrolovatelné, kam peníze skutečně putují. V případě budování institutu se může stát, že peníze skončí pouze v betonu a péče nebude žádná. Pro onkologicky nemocné pacienty je navíc zásadní dostupná péče přímo v regionech. Takto těžce nemocní lidé nemohou cestovat za péčí do Prahy,“ upozorňuje lékařka a senátorka Alena Dernerová.

„Z pohledu lékaře vidím i velký problém v tom, že by v institutu měli dle ministra zdravotnictví pracovat externisté. To v případě onkologických onemocnění není šťastné řešení, takováto pracoviště musí stát na kmenových zaměstnancích podobně jako je tomu v Masarykově onkologickém ústavu v Brně,“ říká Alena Dernerová, dle které by část financí měla putovat také k dovybavení ordinací praktických lékařů či farmaceutickému průmyslu, abychom nebyli s léčivy tolik závislí na třetích zemích.

Centralizaci využití finančních prostředků z Národního plánu obnovy již v minulosti kritizoval celý Senát. Ten ve svém usnesení ze 7. schůze vyzval vládu, aby ve zdravotnictví podpořila zásadní posílení a rozvoj primární péče a zvýšení dostupnosti zdravotní péče v regionech a příhraničních oblastech.

“Tento záměr považuji za absolutní nesmysl, který na první pohled vypadá jako sólo akce premiéra Babiše. Nelíbí se mi, že premiér, který je kvůli svému byznysu s onkologickou péčí ve střetu zájmů, nekonzultuje investiční záměr za takovou ohromnou sumu s odborníky, kteří mají onkologickou péči na starost. Sedmimiliardový záměr má celou řadu otazníků a rozhodně chci tuto záležitost řešit na půdě Parlamentu,” dodává předseda STAN Vít Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem