Skála (KSČM): Recidivisté proti České republice a Madla Krvežíznivá

16.10.2017 9:06 | Zprávy

„Kauza lithium“ bobtná třetí kosmickou. Porušeno bylo úplně vše, co velí zdravý rozum, ústavní odpovědnost a zákon. Tak skandální selhání mají pouze dvě možná vysvětlení. Ti, kdo je mají na svědomí, si za rámeček nedají ani jedno. Prvým je nebetyčný diletantismus postav, odpovídajících i za to, jak bude naloženo s českými strategickými surovinami o hodnotě, rovnající se mnoha ročním státním rozpočtům země. I kdyby tomu bylo „pouze“ tak, o veřejných statcích a financích už nesmí rozhodovat ani jeden z nich. Doživotně.

Skála (KSČM): Recidivisté proti České republice a Madla Krvežíznivá
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Úskočné kličkování, jímž se teď zkoušejí vylhat, však nasvědčuje druhé z možných variant. A sice že jde o habaďůru, inscenovanou zcela záměrně. Ke všem indiciím, budícím tento dojem, přibyly v posledních hodinách další dvě. Prvé si povšiml JUDr. Čestmír Kubát, advokát s letitou reputací obhájce veřejného zájmu a lidských práv. Proč je „Memorandum o porozumění“, podepsané ministrem průmyslu a obchodu ČR J. Havlíčkem (ČSSD) s firmou zahraničních spekulantů, výlučně o lithiu – a nikoli i o rubidiu, cesiu a dalších darech přírody v týchž ložiscích? Je-li prokázáno, že jen rubidium tu – už při jeho dnešní tržní ceně, která dál rychle roste – představuje hodnotu několikanásobně větší, než samotné lithium? Českému signatáři „memoranda“ - a jeho ministerskému zázemí – to bylo známo zcela nesporně. Hlavním „argumentem“, jímž se ten samý J. Havlíček (ČSSD) ohání, je přednostní právo držitele licencí na geologický průzkum na to, aby právě on mohl daná ložiska i vytěžit. A tedy zmocnit se i rubidia, cesia a dalších strategických surovin naší země.

Stát se to té samé partě poprvé, člověk by připouštěl i polehčující okolnosti. Tady však jde o očividnou recidivu. Ten samý švindl totiž sehrála i při privatizaci státního podílu v OKD. Znalecký posudek, jímž si při jeho prodeji „za babku“ myla ruce, zahrnoval také jen menší část příslušných aktiv. 44 tisíce hornických bytů – o tržní hodnotě v desítkách miliard – se sice zatloukat nedaly. Ve smlouvě z roku 2004 se však – jakýmsi „nedopatřením“ (?!?) – ponechalo na vůli kupujícího, zda svůj slib, že je horníkům převede za pár desítek tisíc, splní anebo to neudělá a naloží jím nájem, odpovídající úplně jiné pořizovací ceně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Zákon, který by zavedl cenzuru a novinářům nasadil náhubek

8:14 Michálek (Piráti): Zákon, který by zavedl cenzuru a novinářům nasadil náhubek

Piráti varují před novým náhubkovým zákonem, který včera prošel ústavněprávním výborem Sněmovny a kt…