„Česká ekonomika trpí vlastními dlouho neřešenými defekty, které se kupí na sebe a ekonomiku zbrzďují,“ je přesvědčen ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Těmito problémy jsou podle Skopečka zejména příliš velká role státu, dlouhodobě nevyrovnané veřejné finance a příliš velká byrokracie. „Poslední přebytkový rozpočet jsme měli v období vlády Václava Klause v roce 1995,“ připomenul v této souvislosti Skopeček. Ten zároveň více než stopadesátičlenné auditorium seznámil s průzkumem Světové banky, který zjistil, že v průměru musí v Česku firma ročně věnovat administrativě 413 hodin, zatímco v Polsku je to pouze 286 hodin a na Slovensku dokonce pouze 207. V neposlední řadě Skopeček upozornil na aktuální snahu ODS prosadit zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a vyslovil se pro ústavní limity zvyšování veřejných výdajů.
1. místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek varoval před přílišným spoléháním na stát. „Vyšší konkurenceschopnost si buď zařídíme vlastní tvůrčí aktivitou a vyšším výkonem nebo ne, ale prostě vláda nám to nezařídí,“ řekl Kalousek. Úkolem vlády podle Kalouska je stanovit pravidla hry a dohlížet na jejich dodržování. „Vlády by se měly snažit překážet, co nejmíň,“ uvedl Kalousek. A zároveň varoval před levicovým i pravicovým populismem. Kalousek v této věci zdůraznil: „Bude-li Vám někdo tvrdit, že můžeme mít rumunské daně a švédský rozsah veřejný služeb, tak Vám lže.“ Kalousek rovněž ocenil spolupráci klubů ODS a TOP09 na půdě Poslanecké sněmovny, díky které se podařilo zabránit některým vládním návrhům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV