Soušek (SPO): Imigranti, umění války a Sun-C'

09.11.2015 17:41 | Zprávy

V Číně se v roce 535 př. n. l. narodil Sun-C' (skutečné jméno Sun Wu), v období Jara a Podzimu. Tento šlechtic, původem z království Čchi, své nadčasové dílo Umění války však napsal až v království Wu, jehož byl generálem.

Soušek (SPO): Imigranti, umění války a Sun-C'
Foto: Archiv MS
Popisek: Miloslav Soušek, místopředseda SPO pro Čechy.

V historii i současnosti nejlepší stratégové studovali a studují jeho dílo. Vítězí ti, kteří ho pochopí, ale i naopak. V čem spočívá genialita jeho myšlenek? V jednoduchém principu. Znalci umění války pokoří armádu nepřítele bez boje. Neboli také, armáda vstupuje na již dobitá území.

O imigrační vlně bylo napsáno tolik, že psát ještě něco dalšího se zdá být zbytečné. Zatím jsem však v médiích nenalezl skutečnou podstatu problému. Přitom odpověď nám dává právě dvacet pět století mrtvý čínský generál. 

Nebudu ztrácet čas úvahami, kdo způsobil arabské jaro, který diktátor je lepší a horší, zda velkopanské manýry mají USA, nebo Rusko. Rovněž není třeba rozebírat smutné (a příšerné detaily) chudoby, strachu, násilí. To je obraz větší části naší planety. Měli jsme štěstí. Narodili jsme se v jedné z nejlepších zemí světa. To však není náhoda. Je to dílo našich předků. Jejich práce, ale i ochota strádat i umírat za svoji rodinu, za svůj národ. Je jen na nás, co předáme našim potomkům.

Pokud si pozorně přečtete Umění války, dojdete velmi rychle k názoru, že imigrační vlna je jen formou vedení války. Formou, která je historicky nejúspěšnější. Uměním útočné strategie dle Sun-C' je: „Dobývat státy, bez toho abyste museli útočit a porážet vlády, bez dlouhého boje. Cílem je ovládnout vše, co je pod sluncem, v netknutém stavu.“

Sun-C' definoval třináct tezí a kroků, jak cíle dosáhnout:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Urbanová (STAN): Budu pořádat seminář o násilí na poslankyních

11:02 Urbanová (STAN): Budu pořádat seminář o násilí na poslankyních

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nastávajícímu týdnu.