Stanjura (ODS): Slovensko a Polsko, u nich to jde a u nás ne

12.09.2018 17:38 | Zprávy

Projev na 19. schůzi Poslanecké sněmovny dne 12. 9. 2018 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon o předcházení ekologické újmě a o její nápravě

Stanjura (ODS): Slovensko a Polsko, u nich to jde a u nás ne
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Zbyněk Stanjura

Děkuji za slovo. Já pak budu mít na pana ministra dva dotazy. Jeden konkrétní a jeden v obecné rovině. Nejdřív k té debatě, jestli se to týká nebo netýká ekologických organizací a aktivistů. Když se podíváte na navržený § 8, tak když si vezmete odst. 2, tak ten první mně přijde logický. Fyzická nebo právnická osoba, která je ekologickou újmou dotčena, nebo u níž je takové dotčení pravděpodobné. Proti tomu se podle mě nedá nijak argumentovat. To mi přijde logické.

Ale pak, když už tam je za b), a to mi přijde problematické. Právnická osoba soukromého práva, jejímž předmětem činnosti je podle zakladatelského právního jednání ochrana životního prostředí a jejíž hlavní činností není podnikání nebo jiná výdělečná činnost. A to je přesně to, o čem mluvil pan kolega Zahradník. Takže ten návrh zákona se týká i ekologických organizací. Ten konkrétní dotaz vychází vlastně z důvodové zprávy, kdy pod písm. b)... vteřinku, já to chci odcitovat přesně, kdy se hodnotí soulad navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem ČR je použita formulace. Předmětem novelizace je výlučně ustanovení § 8, aby byly napraveny komisi tvrzené nedostatky v transpozici směrnice. Ten dotaz zní, zda souhlasíme. Ano, my víme, že ta komise to tvrdí. Mě by zajímalo stanovisko naši vlády, zda s tím souhlasí, nebo ne. Jiná věc, že to navrhuje. Ale zda s tím souhlasí, nebo si myslí, že ta stávající úprava je dostatečná.

A teď ten, podle mého názoru obecnější dotaz, ale důležitější. Zase jsme v kampani, hájí kandidáti hnutí ANO, stejně jako kandidáti ODS a mnoho jiných stran říkají, že velký problém je pomalost výstavby dopravní a jiné infrastruktury. A velmi často říkáme a velmi často je to pravda, že za to může Evropská komise, transpozice evropských směrnic. S tím vším souhlasím. Pak se ale ptám. Podívám se, já jsem z Moravskoslezského kraje, máme tam dva sousedy - Slovensko a Polsko, kde platí evropské právo stejně jako u nás.

A tam se staví mnohem rychleji. Takhle, příprava stavby jde mnohem rychleji, abychom byli přesní. Tady nemluvím o samotné době realizace, abych byl přesný. Jak na Slovensku, tak v Polsku. Když navštívíte letos Polsko a srovnáte to se stavem jejich dálniční sítě před deseti a dvanácti lety, tak je to jiná země. Kdo tam někdy cestoval tehdy a teď, tak mi musí dát za pravdu.

A platí ta samá pravidla. U nich to jde a u nás ne. A vím, jaké peklo je modernizace D1 v dané trase. To je daná trasa, která se někde rozšiřuje tu o 75 centimetrů, někdy o metr. A neuvěřitelný úřední souboj o to, abychom to mohli udělat. Tak ten obecný dotaz. Čím to je - už jste ve vládě pět let, pane ministře a vaši kolegové a kolegyně - že se nedaří zrychlit proces přípravy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam

9:15 Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam

Překvapivé rozhodnutí USA zavést vysoká cla „pokládá“ finanční trhy, nepanikařme a přizpůsobme se si…