Nebude činit nic jiného, než činí Francie a Německo (Německo a Francie chtějí, aby Brusel upravil uprchlické kvóty), které se snaží kvóty upravit k obrazu svému.
Zdá se však spíše, že vláda zastoupená ministrem zahraničí Zaorálkem není na jednání dobře připravena, jinak by ministr na setkání s eurokomisařem Avramopoulosem měl po ruce nějaké věcné argumenty. Avramopoulos se ho ptal, jaké změny Praha navrhuje a na to náš ministr odpověděl jen, že EU musí na takovýchto návrzích pracovat společně. A dodal "Dovedu si třeba představit cesty, jak změnit některé věci" a následně zmínil možnost, že země se dobrovolně připojí k navrhovaným programům. No to pozici naší vlády vůbec nepomohl! Vpodstatě z ní naopak ustoupil.
Pokud to vláda myslí s obranou názorů svých členů vážně, pak by bylo lepší vybavit ministra zahraničí nějakými argumenty a nenechat ho jen vyslovovat obecné proklamace, které pak vypadají, jakože vlastně nejsme proti. Pokud je vláda nemá, pak jí jich pár nabízím.
Předně může vláda podat žalobu na EU kvůli překročení pravomocí.
Nebo může zpochybnit metodiku výpočtu kvót. Aktuálně se kvóty počítají podle počtu obyvatel daného státu, jeho ekonomické výkonnosti, zřejmě je zohledněna i předchozí angažovanost ve věcech azylové politiky. Na Českou republiku vychází něco pod tři procenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV