Výbor pro právní záležitosti (JURI) Evropského parlamentu přijal tento týden zprávu německé europoslankyně Julie Redaové z frakce Greens–EFA týkající se změn v autorském právu. Tato zpráva, která souvisí s chystanou strategií jednotného digitálního trhu Evropské komise, se zabývá převážně otázkami práv uživatelů internetu, geoblokace, digitálních knihoven, apod.
Jeden z pozměňovacích návrhů, přijatých velkou většinou výboru, však požaduje zrušení principu tzv. svobodného panoramatu. Ten zaručuje, že fotografie budov a soch ve veřejném prostranství je možné komerčně využívat i bez souhlasu majitele autorských práv k těmto objektům, např. architektů a sochařů.
Česká republika je dnes jednou z 15 zemí EU, kde platí úplná svoboda panoramatu, zatímco např. ve Francii a v Belgii je nutné pro komerční použití fotografií získat souhlas vlastníka autorských práv. Zpráva přijatá výborem JURI však vyzývá k omezení svobody panoramatu, která by měla v celé EU platit jen pro nekomerční účely.
„S tímto návrhem nesouhlasím. Nevidím důvod, proč bychom měli měnit zákon, který v ČR bez problémů funguje. Spíše zastávám méně restriktivní stanovisko tak, jak jej navrhuje Komise,“ říká k tomu Pavel Telička.
„Překvapilo mě, jak velkou podporu získal tento návrh ve výboru. Požádám kolegy z frakce ALDE, kteří jsou členy JURI, aby mi k tomu řekli svůj názor. Celou záležitostí se na frakci budeme určitě podrobně zabývat,“ dodává Pavel Telička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV