Zelení: Policie nesmí mít právo veta u dopravních staveb!

10.06.2015 10:11 | Zprávy

Primátor a náměstci primátorů za Stranu zelených (SZ) odmítají jednu, ale zásadní novinku novely zákona o provozu na pozemních komunikacích (sněmovní tisk č. 374), kterou by měl 17. června projednat Senát a už dnes se jí bude zabývat senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Novela podle zelených nepřiměřeně posiluje postavení policie při posuzování úprav na místních komunikacích a veřejných prostranstvích. Policie by získala výhradní postavení dotčeného orgánu s právem veta i při posuzování povrchových a sadových úprav veřejných prostor, což SZ důrazně odmítá.

Zelení: Policie nesmí mít právo veta u dopravních staveb!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

V současné době je Policie ČR připomínkovým místem, nikoli však orgánem, který vydává závazné stanovisko. Ze zkušeností Prahy, Brna, Liberce, Ústí nad Labem, Chomutova a dalších měst vyplývá, že i při stávajícím nastavení jsou projednávání investic v oblasti organizace dopravy a veřejného prostoru s policií často velmi komplikovaná.

“Požadavky policie neúměrně zvyšují náklady na dopravní stavby ve městech. Místo běžného přechodu chce policie vždy podchod nebo nadchod, všude zábradlí, svodidla a tak.

Výsledkem je předražená stavba a neprostupné město. Proto jsme se obrátili na všechny senátory, často ostatně starosty velkých měst s podobnými zkušenostmi, dopisem a navrhujeme policejní veto z novely silničního zákona vypustit,” uvádí Matěj Stropnický (SZ), náměstek pražské primátorky pro územní rozvoj.

"Moje zkušenost je bohužel taková, že dopravní policie se dívá na veřejný prostor převážně pohledem řidičů aut a preferuje častokrát jen jejich zájem na co nejrychlejší průjezdnosti ulic. Dopravní policie by neměla mít právo veta na veškerá opatření, která do našich měst přináší moderní řešení mobility. Rozhodování o podobě našich ulic musí být vyvážené a musí respektovat také zájmy pěších, cyklistů i těch, co chtějí využívat veřejnou dopravu,"  uvádí Martin Ander (SZ), náměstek primátora Brna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Není žádoucí, aby lékař před stanovením léčby prováděl vyšetření peněženky

14:02 Dostál (Stačilo!): Není žádoucí, aby lékař před stanovením léčby prováděl vyšetření peněženky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přístupu ke zdravotnictví strany Motoristé sobě.