Židek (ODS): Naše vize pro zdravotnictví v Libereckém kraji? Fakultní nemocnice a lékařská fakulta

12.05.2016 14:35 | Zprávy

V rámci Libereckého kraje je po značné době nečinnosti důležité nastavení dlouhodobé strategie a vize pro vývoj regionu v oblasti zdravotnictví. Oblast zdravotnictví se dá rozdělit na několik hlavních sektorů. Lékaři, sestry, jednotlivé nemocnice a typy dostupné péče v těchto zařízeních.

Židek (ODS): Naše vize pro zdravotnictví v Libereckém kraji? Fakultní nemocnice a lékařská  fakulta
Foto: ODS
Popisek: Nové logo ODS

Příprava a realizace výstavby nové KNL s vizí jejího fungování v budoucnu jako fakultního zařízení, bez ohledu na vlastnické vztahy, umožní širokou variabilitu využití KNL a ostatních zdravotnických zařízení v kraji.

Pokud se budeme věnovat dlouhodobým cílům, tak mluvíme o založení lékařské fakulty se vším, co k tomu náleží v několika na sebe navazujících etapách.

Jednotlivé etapy

1. Výstavba moderní (fakultní) nemocnice

2. „propůjčení“ nových špičkově vybavených pracovišť nové nemocnice již fungujícím fakultám (např. Praha a Hradec) v období zkoušek, kdy jejich fakultní pracoviště často kapacitně nestíhají.

3. Podpora kraje Technické univerzitě Liberec při rozšíření studijního programu Ošetřovatelství – všeobecná sestra z bakalářského na magisterský a úzká spolupráce krajských, středních zdravotnických škol v Liberci a Turnově s Technickou univerzitou Liberec.

4. Přeměna specializovaných center na klinická pracoviště

5. Spolupráce kraje prostřednictvím svých nemocnic s Technickou univerzitou Liberec při vzdělávání v oblasti biomedicínské techniky

6. Spolupráce s městem Liberec a případně Technickou univerzitou Liberec na vytipování vhodné lokality pro vznik nového vysokoškolského kampusu. Paralelně s tím vézt z pozice vedení kraje jednání o vzniku lékařské fakulty v Liberci na vládní úrovni, s MŠMT a případně dalšími dotčenými institucemi.

7. Vybudování kampusu a založení lékařské fakulty v Liberci

Ve stejné chvíli je nutné připravovat na spolupráci i ostatní zdravotnická zařízení v kraji tak, aby se díky spolupráci s budoucí fakultní nemocnicí mohli podílet na fungování tohoto projektu. Možnosti jsou různé, ale především by se mělo jednat o to, aby každé z těchto zařízení bylo součástí celého systému a tudíž se stalo nepostradatelným a potřebným. Může se jednat například o vznik specializovaných pracovišť, která budou pro svou unikátnost vyhledávaná. Tato jejich činnost pak může částečně dotovat běžnou práci daného zařízení.

Plusy ve finanční oblasti jsou především v jiných možnostech získání dotací a grantů, které mají fakultní zařízení a mohou výrazně pomoci při rozvoji všech zařízení, která jsou na systém napojená. Není to o zisku, ale o kvalitním fungování zdravotnictví jako celku v Libereckém kraji se zaměřením na kvalitní a vysoce kvalifikovaný lékařský a zdravotnický personál.

Výhody pro kraj:

- moderní, kvalitní péče o obyvatele Libereckého kraje

- příliv vzdělaných lidí do regionu, profesoři, docenti, asistenti - prostě učitelé

- příliv studentů

- přeměna Liberecké nemocnice na fakultní nemocnici, kde by mohla probíhat výuka jak pregraduální - tedy výuka mediků v klinických oborech ale i postgraduální - tedy výuka lékařů před atestací

- vzdělávání zdravotních sester a jejich specializovaná způsobilost – úzká spolupráci kraje a TU Liberec při vzdělávání zdravotních sester. V současnosti je na technické univerzitě Liberec akreditován bakalářský program, nicméně toto je startovacím impulzem pro magisterský obor, který doposud v ČR velmi chybí.

- zajištění si dostatku lékařů a sester v regionu

- možnost získání nových typů dotací a zapojení do jiných grantových podpor

- zapojení ostatních nemocnic v kraji do procesu výuky a snaha o podporu jejich profilace a částečné specializace viz Vysoké nad Jizerou

- příliv stovek nových zákazníků pro obchody a podnikatele z řad studentů a profesorů a jejich rodinných příslušníků

- ekonomická soběstačnost fakulty - viz dotace na studium na jednoho studenta

- zapojení vědy a výzkumu do zdravotnické praxe (spolupráce s Technickou univerzitou, biomedicínská technika, nanovlákna apod.)

Nemocnice v kraji: Liberec, Česká lípa, Turnov, Jablonec nad Nisou, Semily, Jilemnice, Tanvald, Frýdlant.

Autor je člen RR ODS Libereckého kraje

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Až do hořkého konce

8:19 Štěpánek (Trikolora): Až do hořkého konce

Přesně tak skončí zbabělé, nezodpovědné a pokrytecké dobrodružství Západu v čele se Spojenými státy …