Před evropskými volbami jste nazvala svůj text otázkou – Posílí ruská hrozba český eurooptimismus? Teď máme po volbách, jak to podle vás dopadlo?
Když se podíváte na výsledky voleb v západní části Evropy - ve starých členských státech EU - a porovnáte je se zeměmi, které vstoupily do EU později, včetně Česka, vidíte, že eurooptimismus u nás je daleko větší než v západní Evropě. Kde třeba ve Francii, Nizozemsku či Dánsku mají úspěch populistické a nacionalistické strany. Stará část EU prochází hlubokou krizí. Podle vítězů v Česku jsme de facto eurooptimisti. Tušila jsem, že volební účast nebude velká. To není téma, které lidi zvedne a povede k urnám.
Ale nová Evropa je na tom lépe než stará. Je tam i averze k případnému rozšíření, třeba o Turecko. Skutečná veřejná debata na toto téma nemá šanci, protože vždy se stočí k xenofobním náladám. Výsledky u nás nebyly nijak tragické. Zvlášť když si uvědomíme, jak dlouho jsme měli euroskeptického prezidenta. Čekala jsem, že Babiš bude mít více hlasů, ale vůbec mě nezarmoutilo, že to trošku podcenil. Vítězem je vlastně Karel Schwarzenberg se svými kolegy Niedermayerem a Pospíšilem. A to jsou eurooptimisti. Ani ČSSD nejsou žádní europesimisti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban