Nový boj o restituce: Profesor Pavlíček dává vládě šanci. A ptá se, co by asi církvím řekl Masaryk

26.03.2014 8:05 | Zprávy

Církve se ocitají pod velkým tlakem vládní politické garnitury. Ta jim dala nůž na krk: Buď se dobrovolně vzdáte třinácti miliard finančního odškodnění či zrušení inflační doložky, nebo vám sebereme peníze jinak. Ale jednání zkrachovala. Církve odmítly na tvrdé podmínky přistoupit. Teď jim hrozí, že jim stát odškodnění zdaní. Zástupci církví navrhli práci expertní komise ukončit a chtějí jednat přímo s vládou.

Nový boj o restituce: Profesor Pavlíček dává vládě šanci. A ptá se, co by asi církvím řekl Masaryk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Vedoucí vyjednávacího týmu ČSSD a hnutí ANO, první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, neuspěla s hrozbou, že stát zdaní náhrady za církevní restituce, když se odmítnou s expertním týmem dohodnout na jejich změnách. Právní experti ParlamentnímListům.cz potvrdili, že církve a náboženské společnosti nemají vyhráno. Stát má v rukou silné nástroje.

Je současná levice méně spravedlivá, než byl komunistický stát?

Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky šly církve při dohodě o výši finanční náhrady za nevydaný majetek na samou hranici únosnosti. Pokud by politici odškodnění zdanili, znamenalo by to podle něj revoluci. Takový krok by prý mohl chápat tak, že současná levice uvažuje méně spravedlivě než komunistický stát v roce 1948. Pokud by církve měly tlaku ustoupit, musely by propouštět už tak špatně placené zaměstnance, vysvětlil kardinál v médiích.

Víc biskupů a nejméně věřících

Odborník na ústavní právo, profesor Václav Pavlíček však oponuje, že v důvodové zprávě k zákonu o církevních restitucích se uváděl opak. „Tam se ukazuje, že neustále narůstají požadavky církví na platy církevních činitelů, a to naprosto strmě,“ tvrdí Pavlíček. Když prý právníci připravovali první církevní zákon, stupně církevních činitelů nebyly nijak regulovány, protože nikoho nenapadlo, že by církevní představitelé mohli takto postupovat. „Proto tady máme nejvíc biskupů v historii a nejméně věřících,“ řekl právník ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…