Nový zákon o zadávání veřejných zakázek převede do národní legislativy evropské směrnice, jinak by hrozilo omezení čerpání evropských fondů. Zadavatel dostane díky normě k dispozici řadu kritérií, podle kterých se bude moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebude tak muset pokaždé vybírat podle nejnižší nabídnuté ceny, jako tomu je nyní. Zákon jde podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) ještě výše, než jak přikazuje legislativa EU.
K této vládní předloze se sešlo mnoho pozměňovacích návrhů, poslanci se tedy museli utkat s desítkami hlasování. Největší problémy ale koalici způsobil pozměňovací návrch TOP 09, který naznačoval, že by se firmy skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nemohly hlásit o veřejné zakázky. Návrh totiž spočíval v tom, že do soutěží o státní či městské zakázky by se nemohly hlásit firmy, v nichž má člen vlády nejméně desetiprocentní podíl. Poslanci vládní ČSSD ale dnes ráno, tedy před hlasováním v závěrečném čtení, zveřejnili, že nakonec návrh TOP 09 – konkrétně z pera poslance topky Martina Plíška – nepodpoří. Nakonec tento návrh opravdu neprošel. Firmy, v nichž mají podíl ministři, se tak budou moci dál o zakázky ucházet. Týká se to i Babišova Agrofertu.
Plíšek díky hlasům dvou koaličních poslanců Pavly Golasowské z KDU-ČSL a Lukáše Pletichy z ČSSD získal přitom podporu v ústavně-právním výboru. Garanční výbor pro veřejnou správu ale později plénu v souladu se stanoviskem ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) nedoporučil, aby úpravu přijala.
Těsně před konečným hlasování si vzal slovo ještě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Chtěli jsme si vzít přestávku, ale teď budu stručný. Pan Poslanec Plíšek se vás dnes zeptal, zda pokládáte za správné, že ten, kdo spravuje veřejné peníze, si smí o ty veřejné peníze také říkat pro svůj soukromý zájem a pro svůj soukromý zisk. Vy jste legitimně odpověděli, že ano, že to je správné,“ zahřímal Kalousek.
„Jste vláda systémové korupce. Jste vláda nemravné dohody, že tady budou prosazovány socialistické programové priority za to, že Agrofert si nahrabe,“ dodal Kalousek s tím, že to je prý důvod, proč tento návrh zákona nemůže TOP 09 podpořit, protože nemůže podpořit systémovou krádež.
Protestoval i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. A jeho klub si vzal přestávku na to, aby si ujasnil, co bylo a nebylo vlastně v pozměňovacích návrzích schváleno. Předsedající schůze ale nakonec bod přerušil do příštího týdne.
Neshody, neshody a hádky...
Přesto se tato norma stala jakýmsi spouštěčem otevřeného konfliktu mezi ČSSD a ANO. Stejně tak jako zákon o střetu zájmů, do něhož taktéž TOP 09 připravuje obdobné návrhy na zamezení podnikání firem Andreje Babiše. Do novely zákona o střetu zájmů chce totiž poslanec TOP 09 Martin Plíšek vsunout pravidlo, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv. Tato vládní novela je ale nyní před druhým sněmovním čtením ve výborech, které její projednávání prozatím přerušily.
V debatě o zadávání veřejných zakázek dnes padaly od opozice silné argumenty, proč je tento zákon špatný a proč by bylo vhodné návrhy TOP 09 přijmout.
Jste podělaní, hlaholil Kalousek na koalici
„Já jsem dnes vyhrál sázku! V pondělí jsem se totiž vsadil, jak to bude probíhat a že sociální demokracie se bude bít v prsa a bude několik dní říkat, že to udělá, že tentokrát ten konflikt zájmů oddělá. A nakonec se zase podělá!“ hřímal dnes kupříkladu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zdůraznil, že ČSSD se nyní prý soustředí na konflikt zájmů, jenže zase i tady zcela jistě bude hrdinně říkat, jak to vyřeší systémově a komplexně. „No a jak to dopadne? Poděláte se zase, jako jste se v minulosti podělali už desetkrát. Já vám to nevyčítám, je to politika. Ale přestaňte nám tady něco pokrytecky vyprávět o systémových a komplexních řešeních,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová