Dokument číslo 14335 s názvem „Migrace jako příležitost pro evropský rozvoj“ (Migration as an opportunity for European development) prošel hlasováním na Radě Evropy. Návrh rezoluce předložil zpravodaj výboru pro migraci, uprchlíky a vysídlené osoby, italský politik Andrea Rigoni. Rigoniho zpráva napadá prý „běžný omyl“ v tom, že migranti představují pro místní společenství hrozbu, a to ve smyslu, že nově příchozí seberou lidem pracovní místa a zároveň zneužívají sociálních dávek. Zpráva podle internetových stránek Rady Evropy na konkrétních příkladech demonstruje, jak migranti přispívají k ekonomickému růstu a vytváření národního bohatství.
„Dle zpravodaje Rigoniho přistěhovalci přispívají ke zvyšování hospodářského růstu a k vytváření národního bohatství,“ sdělil ParlamentnímListům.cz senátor Miroslav Nenutil (ČSSD), který byl na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku během hlasování osobně přítomen. Podle Nenutila podala česká delegace několik pozměňovacích návrhů, které „objektivizovaly zprávu Itala“. Žádný z nich ale nebyl přijat. „Získali jsme podporu zhruba od čtvrtiny hlasujících, a to nestačilo,“ uvedl Nenutil.
„Pozměňovací návrhy z české strany zahrnovaly například požadavek na to, že klimatické změny by neměly být důvodem pro uznání azylu, nebo že státy mají možnost rozhodovat o formě pomoci, kterou imigrantům poskytnou," informoval ParlamentníListy.cz další z českých delegátů v Radě Evropy poslanec Úsvitu Marek Černoch. Čeští delegáti podle něj prý navrhovali i „odstranění návrhu rozšíření povinných uprchlických kvót". Rezoluce byla v závěrečném hlasování přijata velkou většinou, a to 86 hlasů pro, 18 proti a 3 se zdrželi. „Nutno ale dodat, že hlasovat mohlo 411 zástupců parlamentu, bohužel zde není nejmenší nutný počet přítomných pro platnost hlasování, tak se i v minulosti stalo, že některá rezoluce byla odsouhlasena jen 30 hlasy,“ doplnil Miroslav Nenutil.
Podle Nenutila se ale Rigoniho dokument netýká jen aktuální situace, „kdy jsou za uprchlíky nebo vysídlované osoby veřejností bráni jen syrští běženci nebo ghanští uprchlíci“. „Tato rezoluce se však vztahuje i na migranty legální, tedy i ty, o které stojíme – zdravotní sestry z Ukrajiny, vědce z východu a podobně. Bohužel text rezoluce vnímá nelegální migranty téměř stejně jako legální, a proto nikdo z české delegace rezoluci nepodpořil. Pro informaci – český parlament zde má sedm hlasů – dva za Senát, pět za Poslaneckou sněmovnu,“ uzavřel Nenutil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: maz