„Samozřejmě, že bych si jako všichni přál, aby Evropská unie zpevnila své hranice, ale kromě platonických výzev k témuž zatím nevidím žádnou reálnou akci. Proto se domnívám, že by se Česká republika měla o své hranice postarat sama, že by v souladu s dublinskými dohodami měla ilegální migranty za tyto hranice vykazovat, a to v případě potřeby i s nasazením armády,“ řekl Zeman.
„Český národ není xenofobní,“ řekl kupříkladu Zeman. „Nebezpečí této výzvy (míněno akademiků ohledně uprchlíků) a nebezpečí rozdělování společnosti spíše vidím v riziku nálepkování. To jest, že každý, kdo má obavy z oné migrační vlny, zejména z islámských zemí, může být označován za xenofoba, rasistu, nebo dokonce fašistu. A to je přesně to, kde vidím ono prohlubování příkopů mezi v tomto případě většinovou společností a lidmi, kteří se pokládají za určitou elitu,“ dodal Zeman.
Celý projev čtěte zde
Je přirozené, že se naši občané migrační vlny obávají, a nelze je považovat za xenofoby
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o těchto slovech prezidenta, týkajících se imigrace, myslí. Drtivá většina politiků, kteří se vyjádřili, se Zemanem souhlasí.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš ani předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz redakce neodpověděli. Stejně tak nereagovali ani ministři obrany a zahraničí, Martin Stropnický z ANO a Lubomír Zaorálek z ČSSD.
„Právě na téma migrace včera ministr vnitra Milan Chovanec jednal s panem prezidentem. Shodli se mimo jiné, že migrační krize zatím nedosáhla svého vrcholu. Pan prezident souhlasí s postupem vlády, která odmítá zavedení povinných kvót. Ministr s panem prezidentem také diskutovali o postojích okolních zemí. Pan prezident vyjádřil názor, že by byl razantnější v opatřeních na hranicích. Nevylučujeme, že v budoucnu můžeme požádat vládu o účast armády. Myslíme si ale, že doba k tomu ještě neuzrála,“ vyjádřil se ParlamentnímListům.cz jménem ministra vnitra Milana Chovance Jiří Korbel z odboru tisku a PR Ministerstva vnitra.
„Migrační vlna je největší, jakou Evropa v novodobé historii zažívá. Naše republika ji není schopna řešit sama. Podílet se na ní musí Evropa jako celek i velmoci, a to v zemích, odkud migranti pocházejí. Je přirozené, že se naši občané této migrační vlny obávají. Rozhodně je však nelze považovat za xenofoby,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík