„Členské státy jsou povinné přijmout zodpovědnost za žadatele o azyl," řekla kancléřka. „Pokud nedojde k férovému rozdělení běženců, přichází na řadu otázka, zda má Schengen smysl – a to nechceme,“ pokračovala.
Pokud bude Evropská komise dál pasivní, nepůjde jen o skončení Schengenu, ale o samotný smysl EU
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o slovech německé kancléřky Merkelové, co si myslí o průzkumu týkajícího se názorů české veřejnosti na uprchlíky a ostrahu hranic a zda jsou pro zachování Schengenu, tedy volného pohybu osob přes hranice členských států EU, jak tomu je nyní.
I někteří zastánci Schengenu říkají, že pokud nebudou vnější hranice chráněny, tak tento systém skončí. Někteří politici ale hájí volný pohyb osob přesto, že sem proudí staticíce imigrantů a vnější hranice Schengenu se nedaří chránit.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotaz nereagoval a neodpověděl ani předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš či příslušný ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.
„Zachování Schengenu má smysl jen v případě, že Evropská komise bude činná v ochraně vnějších hranic unie a nenechá to jen na členských státech. Pokud bude Evropská komise dál pasivní, nepůjde jen o skončení Schengenu, ale o samotný smysl unie,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík