Možná se zprávy Vojenského zpravodajství a Bezpečnostní informační služby v něčem liší, podstatné však je hlavně to, že v minulém roce sice přímé a reálné riziko od radikálních islamistů u nás nezaznamenali zpravodajci ani jedné služby. Přesto náznaky toho, že se může situace i u nás poměrně rychle zvrtnout v podobě jedinců, jsou prý dohledatelné při komunikaci na internetu a sociálních sítích.
Ředitel Vojenského zpravodajství plukovník Jan Beroun předložil v uplynulých dnech Výroční zprávu za uplynulý rok této tajné služby. Připomněl při té příležitosti fakt, že pro Vojenské zpravodajství byl rok 2013 nepříjemným i proto, že byl poznamenán mediálně sledovanou kauzou související se vznešenými obviněními vůči nejvyšším představitelům VZ. „Činnost našeho zpravodajství však nebyla kauzou nijak narušena, úkoly stanovené vládou a vymezené zákonnou působností byly splněny,“ uvedl plukovník Beroun.
Špioni rizika nevyšpionili
Jelikož předložila Výroční zprávu též civilní BIS, Parlamentnílisty.cz udělaly malé srovnání poznatků obou těchto tajných služeb. Nutno dodat, že se řada jejich činností prolíná, sledují podobné oblasti, a tak není těžké hledat zjištěná společná (anebo i rozdílná) fakta. Například v pohledu na riziko terorismu v České republice. Obě zpravodajské služby uvádějí k tomu následující věty:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová