Ani tentokrát neměl dlouhý proslov, nechtěl unavovat posluchače jako Fidel Castro při šestihodinových projevech, jak s oblibou opakuje. Spolu s ním byl na pódiu hejtman Libereckého kraje Martin Půta i starosta Mimoně František Kaiser. Prezident v úvodu vzpomněl na představitele místních skautů, kteří mu poděkovali, že jede v květnu do Moskvy. „Poděkovali proto, že právě skauti byli jednou z významných sil odboje proti nacistické diktatuře a právě skauti si dokáží představit, co by se stalo, kdyby zvítězilo nacistické Německo. Buď bychom nebyli, nebo bychom mluvili německy,“ zmínil v úvodu Miloš Zeman.
Zeman: Česká televize přenáší konvoj jako Závod míru
Připomněl také smutné kroky z 80. let minulého století. „Podařilo se vám zbořit zámek, a navíc radnici, která byla rok předtím rekonstruována. Chtěl bych poděkovat současným zastupitelům Mimoně, že zacelují rány, které vznikly v době normalizace. Váží si jednak historického dědictví svého města a snaží se toto dědictví rozmnožit a doplnit místo, aby ho bourali,“ řekl prezident a nechal prostor diskuzi. Hned první dotaz se týkal přejezdu americké armády přes naše území. „Česká televize přenáší konvoj jako v minulosti přenášela Závod míru. První etapa, druhá etapa, třetí etapa a vítěz ve žlutém tričku dojíždí do cíle. Málokdo ví, že jenom amerických přesunů přes naše území bylo loni jedenáct, celkový počet přesunů spojeneckých vojsk byl sto dvacet tři,“ uvedl Zeman s tím, že to nikdo nevěděl, nikoho to nezajímalo a teď se kolem toho dělá zbytečná hysterie.
„Setkal jsem se s výrokem, že americký přesun je okupace. My starší si pamatujeme, co je to okupace. To je sto padesát tisíc vojáků, pět set tanků a dvacet let okupačního režimu. Američané pojedou v počtu asi pět set šestnáct maníků, s tím by nedokázali okupovat ani horní dolní, natož Českou republiku. A budou tady tři dny, nepoužívejme tedy hysterické vyjádření jako dáma v klimakteriu, chovejme se rozumně a vzpomeňme na Masarykovo heslo, že rozčilení není program,“ reagoval prezident. Další z posluchačů se ptal na nákladní dopravu, která jezdí i přes Mimoň. „Většina obyvatel odmítá průtah Mimoní, na obchvat nejsou peníze, ale vy byste jako prezident mohl být nápomocný, aby nákladní doprava musela ze zákona jezdit po dálkových sítích a silnicích první třídy,“ řekl Honc, který bydlí v Mimoni od svého narození – tedy 77 let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová