Advokátka Marvanová: Ukradli nám stát. O všem rozhodují zločinci

23.08.2012 7:02 | Zprávy

Pod téměř vše z výroční zprávy BIS za rok 2011 by se signatářka iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová bez váhání podepsala. Bývalá politička tvrdí, že kdyby takovou zprávu vydala tajná služba v Británii, zabýval by se jí parlament a vláda by musela skládat účty. Jen u nás dál za politiky rozhodují vlivové skupiny a organizovaný zločin v pozadí.

Advokátka Marvanová: Ukradli nám stát. O všem rozhodují zločinci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

Hodně alarmující je výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2011. Konstatuje se v ní, že korupce a klientelismus už nejsou problémem jen vrcholné politiky, ale čím dál víc ovlivňují i život v regionech. Takové prostředí prý nahrává ruským tajným službám. Zpráva BIS opakovaně kritizuje poměry v české justici především kvůli tomu, že někteří soudci ovlivňují konkurzní řízení.

I vy si můžete přečíst zprávu BIS. Celou jí najdete ZDE

„Téměř kompletně bych to podepsala a mohla to i doložit. A to já vidím jenom zlomek, zatímco obraz, který má BIS, bude velice reprezentativní. To jediné, s čím jsem se ze zprávy BIS  nesetkala, jsou ruští špioni,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz výroční zprávu BIS právnička a signatářka Veřejnosti proti korupci Hana Marvanová.

Lobbisté a organizovaný zločin nám ukradli stát

„Kdyby toto vydala tajná služba v normální zemi, například v Británii, okamžitě by se tím zabýval parlament a vláda by musela okamžitě skládat účty. Když se objevil průšvih s odposlechy pro periodika mediálního magnáta Murdocha, tak byla hned zřízena vyšetřovací komise,“ připomíná  Hana Marvanová, že Veřejnost proti korupci marně žádala už od března zřízení takové komise k materiálům BIS a odposlechům, které dokladují propojení organizovaného zločinu na politiky, justici a další složky státu.

V té souvislosti připomíná i vznik platformy Vraťte nám stát. „Takový název to má proto, že nám tito lobbisté a organizovaný zločin ukradli stát, ovlivňují ho, skrytě rozhodují namísto občanů, kteří mají prostřednictvím svých volených zástupců rozhodovat. V prohlášení, které k dnešku podepsalo přes 35 tisíc lidí, požadujeme zřízení vyšetřovací komise,“ míní Hana Marvanová, že jen rozkrytím kauz a informováním veřejnosti se může vytvořit dostatečný tlak na politiky i lidi v pozadí.

Místním policistům ani státním zástupcům se vyšetřovat nechce

Podle bývalé političky, která se už před patnácti lety rozešla s ODS, protože jí vadily skandály s financováním strany, je situace tak vážná, že v normální zemi by to byl tak obří skandál, že by ho politici museli hned řešit. Srovnává to s aférou Watergate, kterou vyšetřovací komise rozkryla tak, že americký prezident Richard Nixon musel rezignovat. „Kdyby nebyla komise zřízena, tak by se veřejnost pravdu nikdy nedozvěděla, bylo by ututláno, kam až to sahá a kdo všechno je do toho zapleten,“ podotýká Hana Marvanová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…