Boris Šťastný o bičování Klause: Zbabělci z TOP 09, zkrachovalá Marvanová

04.01.2013 12:38 | Zprávy

Poslanec ODS Boris Šťastný se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k amnestii vypsané prezidentem republiky Václavem Klausem. Podle něho jde o prezidentovo ústavní právo, které politikům nepřísluší kritizovat. TOP 09 se v této věci podle něho chová zbaběle a právnička Hana Marvanová je podle něj samozvaná populistka.

Boris Šťastný o bičování Klause: Zbabělci z TOP 09, zkrachovalá Marvanová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Podle Šťastného TOP 09 svým distancováním se od prezidentské amnestie a její kritikou přispěla pouze k tomu, že ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě.

„Hlasování o nedůvěře vládě je legitimním právem opozice. Ale opozici by to ani nenapadlo, kdyby jí TOP 09 nenahrála na smeč alibistickým, zbabělým a populistickým postojem. TOP 09 se jako člen vlády za svého premiéra, který amnestii kontrasignuje, nepostavila. Naopak ho mediálně kritizovala a mediálně se od toho distancovala, čímž dokonale nahrála na smeč socialistům a komunistům, levicovým populistům. Ti teď mohou legitimně vyzvat TOP 09, aby hlasovala proti vládě, když důvodem hlasování o nedůvěře vládě je odpor k amnestii, který TOP 09 s ČSSD a KSČM sdílí,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šťastný.

Kdyby amnestii vypsal Havel...

Poslanec ODS zkritizoval i předsedu TOP 09 a kandidáta na prezidenta Karla Schwarzenberga, který amnestii nejprve přivítal, a pak ji kritizoval: „To je postoj populistické, líbivé politiky bez jakékoli konzistence a ideových zásad. Zajímalo by mě, kdyby amnestii se stejnými parametry vypsal Václav Havel, zda by na něj pan Schwarzenberg, paní Marvanová a další útočili stejným způsobem jako na Václava Klause. Mnozí to používají jako bič na Václava Klause a bičují ho dle hesla ´kdo chce psa bít, si hůl vždy najde´. Pana Schwarzenberga omlouvá, že má pár dnů do prezidentské volby a jeho mysl je patrně zastřena snahou uspět v prezidentských volbách.“

Šťastný si myslí, že politikům nepřísluší plísnit prezidenta za jeho rozhodnutí o amnestii, které je jeho ústavním právem. Pokud se to někomu nelíbí, měl by navrhnout a prosadit v parlamentu změnu Ústavy a pravomocí prezidenta.

„Prezident má na to právo, určuje i rozsah a my buď máme Ústavu změnit, nebo to respektovat a nekomentovat. To je podobné, jako kdybychom napadali soud za to, že vydal rozsudek. Soud má právo vydat rozsudek stejně, jako prezident má právo vypsat amnestii. A stejně jako má parlament právo schválit zákon. Nikdy by mě nenapadlo, ať by byl jakýkoli prezident, to kritizovat. Nekřičel jsem na Václava Havla, Václava Klause a nebudu křičet ani na příštího prezidenta, který by amnestii vypsal. Poslancům nepřísluší to kritizovat. Těm přísluší případně navrhnout změnu legislativy,“ řekl Šťastný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…