Podle Doležalova komentáře v Lidových novinách se v naší zemi samospádem konstituoval velmi zvláštní vztah všech k orgánům činným v trestním řízení. „Na počátku stál nepochybně úspěch „orgánů“ v případě Davida Ratha, úspěch v boji proti korupci, tentokrát opravdu v politické špičce. To zcela nepochybně dodalo policii a dozírajícím orgánů sebevědomí,“ myslí si. Navíc roste společenská objednávka po dalších krocích a opozice burcuje, aby podobně došlo i na někoho z koalice.
Nejspíš i díky tomu došlo na Vlastu Parkanovou. Jenže její případ je jiný než Rathův. Není obviněna z korupce, ale ze zneužití pravomocí, navíc na věc existují různé právní názory a celé obviněné stojí na jednom posudku. „je zjevné, že v tomto případě půjde o vleklou tahanici, která nakonec skončí v písku. Opozice si ovšem předtím spraví skóre a lidé nabudou dojmu, že se opravdu něco děje,“ píše komentátor.
Právě zde se podle něj ukázala nezbytnost rozlišování mezi politickou a trestní odpovědností. „Hranici mezi obojím je třeba vždy znovu vytyčovat a hájit. Pokud se bortí ve směru kriminalizace politických rozhodnutí, znamená to, že se bortí demokracie,“ upozorňuje Doležal. To se prý nyní výrazně děje na Ukrajině a podobným směrem podle něj uvažuje například i poslanec ČSSD Hamáček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav