"Já se nedívám na eurozónu odkudsi z Marsu či z Venuše. My tady žijeme, tady žijí naše rodiny, naši přátele, pro nás je strašlivou nevýhodou, když se Evropa bortí. A pro mne jisté zadostiučinění, i když jsem to říkal, to není. Nemám z toho žádnou radost a je mně líto, že k tomu došlo. K tomu nevyhnutelně muselo dojít, o tom jsem jako ekonom mluvil dvě desetiletí," upozornil v úvodu nedělní Partie televize Prima Václav Klaus.
"Bylo hned jasné, čemu že se to chce pan prezident věnovat," uvádí ve svém mediálním hodnocení analytik Břetislav Polách. "Ty první dotazy ze strany moderátora Punčocháře byly spíše obecného rázu, také proto na ně prezident odpovídal krátce a dalo se vypozorovat, že jej nudí, protože si pod stolem hrál jak s nohama, tak s rukama. To se samozřejmě změnilo ve chvíli, kdy došlo na otázku bortícího se systému eurozóny," dodává dále.
Václav Klaus v následujících minutách upozornil na dlouholetou devalvaci hodnot měn v evropské unii. "Tady někdo čekal zázrak, to přeci nešlo," řekl prezident. Podle dat, která představil divákům, padaly frank, stejně jako marka o desítky procent. "Oni si mysleli, že to vyjde a najednou se ukázalo, že úrokové sazby poskočily jinam a ono už to nejde," doplnil Klaus. Stejně razantně se postavil i k řecké krizi. Ta se podle jeho slov dala očekávat a byla pouhou logickou pointou.
"Ono pro člověka znalého věci šlo o určitou přednášku, abych tak řekl," míní ve své analýze Polách. "Jenomže si musíme uvědomit, kdo na Partii kouká a to si nemyslím, že by byli všechno ohromní ekonomičtí intelektuálové. Co tím chci říct, je fakt, že už po patnácti minutách pořadu jsem se začal chvílemi ztrácet," konstatuje Polách. "Témata různých úrokových sazeb, posunů hodnot, prohlášení a vizí, to bylo těžké," přidává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový