"Do tří čtyř let to bude finančně neudržitelné. Nemocnice jsou ztrátové, evropské dotace do vybavení už pomalu dobíhají, platby od pojišťoven stagnují a kraje těžko budou do provozu nalévat desítky nebo stovky chybějících milionů ročně," řekl Hospodářským novinám investiční ředitel ze skupiny Penta, jedné ze zájemců o ztrátové nemocnice.
Skupina Penta už loni ovládla síť nemocnic na Slovensku a jejich ztrátové hospodaření rázem vytáhla do plusu. Stejně to podle HN vidí i management holdingu Agel, který spadá do impéria Tomáše Chrenka.
I ČSSD připouští změnu
Sociální demokracie už také ví, že správa krajských nemocnic se bude muset změnit. "Politicky nominované vedení musí vystřídat tvrdí, schopní manažeři, kteří se nebudou bát škrtat. Krajům, které to nezvládnou, pak skutečně nezbývá než přistoupit k pronájmům," řekl Svatopluk Němeček, šéf ostravské fakultní nemocnice a manažer ČSSD pro zdravotnictví v Moravskoslezském kraji.
"Politici to nemohou nevidět. Spolu s tím, jak jde medicína dopředu, a efektivita jimi spravovaných zařízení nikoli, to nepůjde ufinancovat. Víme, že se to ukáže a vlastně na tu chvíli i čekáme," uvedl Zdeněk Kubr ze společnosti Euroclinicum, která se soustřeďuje na provoz poliklinik.
Žádostí o záchranu bude více
Agelu i Pentě už prý chodí žádosti o převzetí ztrátových nemocnic a jejich záchranu. A že jich bude pravděpodobně přibývat, na tom se shodují i odborníci.
"Ze střednědobého hlediska můžeme očekávat buď privatizaci, nebo pronájmy soukromým poskytovatelům," říká někdejší poradce slovenského ministra zdravotnictví Peter Pažitný. Totéž popisuje i Americká obchodní komora, když říká, že tlak na privatizaci bude v Česku stále větší.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr