To podle Kellera jinými slovy znamená, „že se bude přímo na potřebné (na nemocné, na seniory, studenty a jejich rodiny, na potenciální nezaměstnané) přenášet stále větší část toho, na co se zatím skládali formou daní a pojistného prakticky všichni“.
Budeme si muset vytvářet rezervy...
„Domácnosti si kvůli tomu budou muset vytvářet nemalé finanční rezervy. Měly by si odkládat stranou pro případ nemoci, ale také na stáří, dále pro eventualitu, že jejich děti půjdou na studia, a konečně také pro případ, že oni sami ztratí práci. Navíc stát ustupuje z dosavadní podpory stavebního spoření, což znamená, že se prodraží i střecha nad hlavou,“ sčítá pro ParlamentníListy.cz Keller, na co se mají domácnosti připravit.
Ten připomíná , že stát samozřejmě bude nadále vybírat své daně. Odevzdávat budeme tak jako dosud i zdravotní a sociální pojistné. „Ovšem nepřímé daně se budou dokonce výrazně zvyšovat,“ připomíná sociolog.
Vláda si s dopady reforem starost nedělá
Podle něj si ale vládní ekonomové a propagandisté v jedné osobě si ani v nejmenším nelámou hlavu nad tím, jaký bude kumulativní dopad všech těchto změn na domácnosti a na jejich hospodaření. Jako příklad pak Kellerovi posloužila čtyřčlenná domácnost (třeba Novákovi) žijící na v menším městě, kdy její dvě děti studují, jedno na střední, druhé na vysoké škole.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk