Profesor Knížák: Já chci svrhnout lid. Vy hlupáci z Holešovské výzvy

18.01.2012 4:20 | Zprávy

Různé výzvy a iniciativy, které chtějí prosadit demisi vlády, prezidenta a dalších vrcholných orgánů státu, se v poslední době objevují stále častěji. Připisuje se to vzrůstající nespokojenosti s vládními reformami a ekonomickou situací v Evropě. Častí komentátoři politické situace, exředitel Národní galerie profesor Milan Knížák a senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera, však tyto iniciativy ve shodě razantně odmítají.

Profesor Knížák: Já chci svrhnout lid. Vy hlupáci z Holešovské výzvy
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Nejnověji se v této souvislosti mluví o takzvané Holešovské výzvě, která by ráda sjednotila veškeré protivládní iniciativy pod jeden prapor a díky tomu údajně snáze prosadila pád Nečasovy vlády.

Prý demisi vlády, prezidenta a nastolení nepolitické vlády

Chceme dosáhnout demise vlády, prezidenta, výměny zkorumpovaných politiků, ale i státních zástupců, soudců, vedení policie a manažerů státních podniků. Toto jsou hlavní body „programu“ zmiňované Holešovské výzvy. Dosáhnout toho chtějí ustavením nepolitické vlády, změnou politického systému a omezením moci politických stran. Nad tím se však Milan Knížák hlasitě směje a považuje to za nesmyslnou akci "hlupáků".

„Ty požadavky jsou zcela absurdní, to by vedlo k totálnímu krachu. Myslím, že není třeba si těch takzvaných iniciativ všímat, to jsou zkrátka hlouposti. To jsou lidé, kteří opravdu nevědí, o čem mluví. Internet je sice dobrý v tom, že tam najdete spousty informací nebo nemusíte hledat slovníky, ale k politickým diskusím a podobným věcem je to prostor naprosto virtuální a anonymní a nemá cenu se tím jakkoliv zabývat,“ odsoudil výzvu prezidentovi blízký Milan Knížák.

„Já bych místo vlády svrhnul lid, vyměnil bych národ, to by možná bylo lepší. Kdyby se podmínky z té výzvy naplnily, tak by to destabilizovalo naprosto všechno. Víte, jak je těžké najít člověka, který se vyzná v resortu, který má řídit? Který ví, co to znamená vést stát? To není jednoduchá věc. Představa, že všechny vyhodíme a seženeme báječné, nové a nejlepší lidi, kteří to nahradí, to je zkrátka představa chudáka a hlupáka, který ničemu nerozumí a který nemá žádnou zkušenost. A zatím se ukazuje, že devadesát procent výměn je spíše k horšímu než k lepšímu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz bývalý ředitel Národní galerie.

Nepřikládejme tomu váhu. Internet je fiktivní svět, říká Knížák

Tyto iniciativy Knížák považuje za internetové nadávání. „To je ale ještě daleko horší než nadávání někde po hospodách, protože internet je zcela anonymní. Když to někdo říká v hospodě, je vidět, že je opilý, je vidět, kdo to je. Na internetu může vystupovat třeba desetiletý chlapec jako sedmdesátiletá babička a naopak sedmdesátiletá babička jako třináctiletý panic. Internetu prostě nemůžete věřit, to je fiktivní svět,“ vidí věc nekompromisně.

Iniciátoři Holešovské výzvy kritizují především to, že politici svým jednáním nechali značně narůst státní dluh, za který podle nich nemohou běžní občané, ale vláda a prezident. „Samozřejmě, že za státní dluh si můžeme my. Lidé si volili sociálně-demokratické vlády, za jejichž působení se toho stalo nejvíc. Tahle vláda se alespoň trochu snaží šetřit a žádná jiná vláda by to v současné situaci neudělala lépe, protože by nezískala podporu. To není o tom to všechno vymyslet, ale následně prosadit. Jakési vize může mít každý, ale nebavme se o tom, co bychom měli rádi. Řešme to, co je za této konstelace možné prosadit,“ uvažuje pragmaticky ve vyjádření pro redakci ParlamentníchListů.cz Milan Knížák.

Senátor za ODS a dlouholetý teplický primátor Jaroslav Kubera upozorňuje především na značnou moc různých nevládních organizací a občanských sdružení. „Tohle je velký problém těch takzvaných nevládních organizací a občanských sdružení, která jdou v Čechách založit velmi snadno a účetnictví mají většinou neprůhledné. Ale ta reakce je velmi jednoduchá. Vláda, ministři i soudy jsou pouze obrazem společnosti. Stačí se podívat na internet na jakoukoliv diskusi k jakémukoliv článku a vždycky se tam najdou neuvěřitelné sprosťárny lidí, kteří právě vydávají ty výzvy. Takže ty důvěryhodné osobnosti by byly důvěryhodné přesně do toho dne, než by se ujaly moci. Už jsme tady měly různé pokusy, např. ODA, čtyřkoalice a všechno možné a vždycky to skončilo stejně,“ soudí Kubera.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…