„My, níže podepsaní občané města Strakonice, regionu Strakonicka a jeho širokého okolí, jako občané České republiky využíváme svého práva zakotveného v čl. 18 Listiny základních práva a svobod a v zákoně o právu petičním, a podáváme výše uvedeným subjektům tuto PETICI za zachování rozsahu lůžkové péče ve strakonické nemocnici,“ tak začíná petice, kterou vedení nemocnice zaslalo i serveru ParlamentniListy.cz
„V současné době funguje Nemocnice Strakonice, a.s. v nejasné situaci vzhledem k hrozbě úplného zrušení či snížení počtu lůžek stávajících oddělení. Nejistotu umocňuje to, že Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR s nemocnicí, tak jako i s jinými nemocnicemi Jihočeského kraje, ukončila ke dni 31. 12. 2012 smluvní vztah a zesilují tlaky na omezování úhrad za poskytované zdravotní služby. To nutně povede ke snížení dostupnosti a omezení péče poskytované pacientům,“ říká k petici, podepsané několika osobnostmi, včetně Trošky i Kalbáče, kteří oba mají k této nemocnici blízko, oba žijí v jejím dosahu,“ ředitel špitálu Tomáš Fiala.
Rušení by byl zločin
„Rozhodl jsem se to podpořit proto, že mám za to, že je to správné. A nějaké úvahy o rušení nebo redukci lůžek jsou nesmyslné a je to zločin. Když už lidi nemají ani jistotu, jestli je někdo někde ošetří. Strakonická nemocnice patří k jedněm z nejlepších, a proto jsem se rozhodl tuto petici podpořit,“ uvedl Zdeněk Troška.
Stejného názoru je i externí poradce prezidenta, bývalý senátor za KDU-ČSL Josef Kalbáč. Ten také nechápe, proč VZP zatím neuzavřela potřebné smlouvy, což ve výsledku ohrožuje nikoli politiky, ale hlavně pacienty.
Zhoršení podmínek?
„Zhoršení podmínek pro poskytování zdravotních služeb je v rozporu s naplňováním práva občanů na ochranu zdraví, které je obsaženo v Listině základních práv a svobod. Navíc z hlasování na Fóru Zdravého města vyplynulo, že valná většina občanů Strakonic a okolí klade důraz právě zachování rozsahu lůžkové péče ve strakonické nemocnici. Proto žádáme:
1. nerušení stávajících 13 lůžek kožního oddělení (došlo by ke kompletnímu zrušení lůžkového kožního oddělení, zůstane pak jediné v Českých Budějovicích pro Jihočeský kraj)
2. nesnižování počtu lůžek chirurgického a gynekologicko-porodnického oddělení,“ uvádí se v dokumentu.
Instituce, kterým je adresována tato petice (Jihočeský kraj, Ministerstvo zdravotnictví a VZP), žádají petenti o provedení takových opatření a kroků, které zamezí nevratnému snížení počtu lůžek, omezení úhrady za služby poskytnuté našim pacientům a tudíž zhoršení péče o pacienty.
Nemocnice nemá smlouvu!
„Zatím potvrzuji, že Nemocnice Strakonice nemá k dispozici smlouvu na provozování zdravotní péče po 1. lednu 2013 (tak, jako i jiné nemocnice). Ze zákona jsou za poskytování péče odpovědné zdravotní pojišťovny,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Fiala.
V posledních týdnech se rozhořel také spor mezi ČSSD a ODS ohledně rušení a nerušení nebo omezení počtu lůžek v jihočeských nemocnicích. Zatímco zástupci ČSSD říkají, že hrozí uzavření některých špitálů, jako strakonického, prachatického a českokrumlovského, ODS tvrdí, že jde o poplašnou zprávu.
Pacienti na prvním místě
„Tady přeci nejde o nějaký politický a mocenský boj. To jsou fakta, neboť to, že není smlouva s VZP, velmi komplikuje práci, poskytování péče, nákup léků, případně dalšího vybavení. Nic jiného bych si nepřál, než aby se situace ke spokojenosti všech vyřešila. Tady nejde o politiky, ale o pacienty, a to v první řadě,“ dodal Tomáš Fiala, původem lékař.
Podle některých informací VZP už sepsala smlouvu s nemocnicí Prachatice. Detaily ale tají. Lékaře i zástupce kraje, ale i média však zaráží fakt, že dosud vedení VZP v Jihočeském kraji neuspořádalo tiskovou konferenci a nevydalo žádné stanovisko k problému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kraus