Stát je ožebračený a důchodci hladoví. První odpověď Havlově vdově a dalším

08.08.2012 12:35 | Zprávy

Skupina devětatřiceti umělců a dalších osobností se v petici dožaduje schválení zákona o majetkovém narovnání státu s církvemi. Vyzývají politiky, především senátory, jež budou o zákonu ještě v srpnu hlasovat, aby návrh podpořili. Senátor Jaroslav Doubrava se pro ParlamentníListy.cz vyslovil, aby si umělci hleděli spíše kultury. Režisér Zdeněk Troška jim pak připomněl slova evangelia.

Stát je ožebračený a důchodci hladoví. První odpověď Havlově vdově a dalším
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Herci, zpěváci či spisovatelé zastoupeni například Dagmar Havlovou, Ivanem Trojanem, Jiřinou Jiráskovou, Adolfem Bornem či Jiřím Pavlicou se podepsali pod provolání, které důrazně politiky prosí, aby zákon o tak zvaných církevních restitucích schválili.

Celé provolání ZDE

„Tento zákon po diskusích, které se namnoze nedržely věcných argumentů, ale vyvolávaly zbytečnou nenávist a falešnou závist, bude v srpnu projednávat senát. Věříme, že konečně dojde k částečnému vyrovnání křivd, které komunistický režim církvím a věřícím způsobil a které nejsou ostudně napraveny ani po více než dvaceti letech demokracie a svobody. Zmařené lidské životy, zničené rodiny a utrpení věřících nelze ničím nahradit. Ale lze konečně přijmout zákon, který jednou provždy vyřeší otázku, kdo na koho doplácí,“ píše se v petici.

Lidé nemají na léky a kultura je chudá. Přesto se starají o restituce…

Podle provolání nepůjde o žádný dar církvím, ale ani o kompletní návrat k původnímu stavu, tedy restituce. „Má jít o vyrovnání, kdy nebudeme církve platit z našich daní, ale budou hospodařit samostatně na vlastní odpovědnost,“ doplňují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…