„Velmi často se stává, že jedeme za pacientem třeba do 20 kilometrů vzdálené obce, na místě zjistíme, že jde o romskou rodinu, sehrají tam před námi jejich klasické cikánské divadélko, jak je jim špatně, co je kde bolí a nechají se odvézt do nemocnice. Tam absolvují nějaké vyšetření, které samozřejmě neprokáže žádné problémy a pacienta propustí. Ten se tak zdarma dostal do města a nestálo ho to ani korunu,“ popsal praktiky jedné části populace pro ParlamentníListy.cz pracovník záchranky.
Vědí, jak sehrát "divadýlko"
„Romové už moc dobře vědí, co mají říkat na dispečinku, když si volají záchranku na linku 155. Všichni shodně tvrdí, že je bolí na hrudi, že se jim špatně dýchá. My jako záchranáři nemůžeme nic zanedbat, nemohu ho tam nechat, i když je mi jasné, že to všechno hraje, jen aby se dostal do města. Jednoho tam nechám a zrovna mu něco bude a já z toho pak budu mít problémy. Navíc jsme na místě obvykle vystaveni ještě tvrdé šikaně ze strany příbuzných, kteří na nás tlačí ze všech stran,“ říká záchranář.
Výjezd záchranné služby k pacientovi se v ČR neplatí a toho využívají sociálně slabší občané. Za výjezd sanitky s pohotovostí se platí 90 korun. Ve většině případů Romové nezaplatí ani tehdy, když si přivolají pohotovost. „Okamžitě vytasí papír, kde mají potvrzení o hmotné nouzi, že nemají peníze a všechno tak za ně pak platí sociálka. Občas tohle praktikují i bílí lidé ze sociálně slabých rodin, ale zneužívání záchranné služby je především doménou romských spoluobčanů,“ uvedl záchranář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Dvořák