"Co je levicové a co pravicové? Jednoduché dělení, které může platit u volebních programů, ale rozhodně ne v případě, kdy musíme řešit vysoký počet lidí, který stát žádá o pomoc. Anebo ty, kterým zaměstnavatelé platí nejmenší možnou částku," píše Müllerová na blogu Aktuálně.cz.
Minimální mzda se podle ministryně nezvyšovala od roku 2007, přitom náklady na bydlení se od roku 2005 až 2012 zvýšily v průměru o 42 procent. "Od roku 2007 do 2012 podíl čisté minimální mzdy a životního minima zvýšeného o náklad na bydlení klesl ze 117 procent na 78 procent. Dostali jsme se do situace, kdy životní minimum spojené s náklady na bydlení u mnoha lidí přesahuje minimální mzdu," ukazuje Müllerová na problém.
ČR na spodních příčkách žebříčku
Důsledky jsou podle ní pak zřejmé. I lidé, kteří pracují a vydělávají, musí nakonec žádat o sociální dávky. Navíc můžeme pozorovat trend jednočlenných domácností, kde tedy neplatí, že pokud jeden z členů rodiny vydělává méně, pomůže mu partner.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr