Zeman by z hradního týmu vylil akorát ideology Jakla s Hájkem

21.11.2012 12:36 | Zprávy

REPORTÁŽ Nejlevnější volební kampaň bude mít Miloš Zeman, nejdražší zase Jan Fischer. To se mimo jiné řešilo na prezidentské debatě v pražském hotelu Ambassador, kterou uspořádala Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Při otázce ohledně týmu spolupracovníků jezevec z Vysočiny prohlásil, že současný tým na Hradě je dobrý, jen mu vadí ideologové, jakými jsou Petr Hájek a Ladislav Jakl.

Zeman by z hradního týmu vylil akorát ideology Jakla s Hájkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman měl přednášku na VŠE. Studenti o ní projevili nebývalý zájem

V pražském hotelu Ambassador to vypadalo jako v divadle. Jen místo kulis stálo na pódiu šest křesel. Do nich posléze usedlo pět prezidentských gladiátorů, tedy Miloš Zeman, Vladimír Dlouhý, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Jiří Dientsbier. K debatě je totiž vyzval Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Zeman seděl úplně napravo, o čemž glosoval, že vyzkouší extrémní pravici.

Blýskání na lepší časy?

„Střední a drobné podniky čekají dobré časy, protože jsme se z krize poučili. Vždyť v Evropě kontrolují osmdesát procent obchodu rodinné firmy,“ řekl na úvod Havlíček. Desátý ročník dne podnikatelů se konal pod záštitou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, která se však kvůli práci nezúčastnila. Kandidát na prezidenta Jan Fischer zase vyřizoval pracovní záležitosti v zahraničí, ale jeho názory posléze obecenstvo slyšelo alespoň z přenosu.

Co budou dělat?

Nejdříve padla otázka, co budou kandidáti dělat, když se nedostanou na Hrad. „Jsem lékař a vždy mě lákalo vrátit se k medicíně, ale nyní bych lidem asi spíše škodil. Dlouho jsem to nedělal. Nicméně čtyři roky ještě budu senátorem a pak uvidíme,“ sdělil Sobotka. Dientsbier je také v Senátu, ale vystudoval práva, takže by se k nim možná vrátil. „Po postu ministra zahraničí bych možná taky rád z té politiky vylezl,“ dodal Schwarzenberg.

„Vrátil bych se učit na Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy,“ odpověděl Dlouhý. „Jako důchodce či jezevec bych se vrátil do své nory na Vysočině,“ poznamenal Zeman, což nahrálo Sobotkovi k tomu, aby se svěřil s tím, že mu zahradu jeden jezevec celou přeoral. „No, v křeči nebudu a budu dělat dál v oboru, jemuž rozumím,“ zakončil Fischer.

Jaký bude tým?

A z jakých lidí by sestavili svůj tým na Hradě? Schwarzenberg by se obklopil pracovitými úředníky, Dlouhý také, ale takovými, co budou mít od něj odlišné názory. Podle Zemana je současný tým na Hradě dobrý, takže by si tam vzal jen řidiče a sekretáře a rozloučil by se s ideology, jakými jsou Petr Hájek a Ladislav Jakl. Sobotka by si vzal manželku a lidi, co zná. „Nebral bych tam lidi jako Jiří Weigl či Miroslav Šlouf, co domlouvali minulou volbu prezidenta. Velmi rád bych ve svém týmu měl takové odborníky, jako Eliška Wagnerová, Pavel Mertlík, Vladimír Špidla, Anna Šabatová či Jan Keller,“ podotkl Dientsbier. Fischer se obklopí produktivními a kreativními lidmi.

Kolik dají do kampaně?

Zemanova kampaň prý bude stát nejvýš 1,5 milionu korun. „Například známé JZD Hoštice vyhodily peníze na mou prezentaci,“ zavtipkoval. Dlouhý nemá sice rád, když se na sebe musí dívat na každém billboardu, ale jeho kampaň bude tak za deset milionů. Sobotka, očividně v dobré náladě, podotkl, že kampaň pod deset milionů korun pořídit v podstatě nelze. On na ni bude mít milionů patnáct. Dientsbier bude mít přes patnáct milionů korun a Schwarzenberg zhruba taky tolik.  Fischer v přenosu vysvětlil, že se vejde do dvaceti až třiceti milionů korun.

A co zahraniční politika?

Havlíček se také pozastavil nad trojí zahraniční politikou Česka a zeptal se zájemců o Hrad, jaká by měla být ta jednotná? Zeman je pro jednotnou zahraniční a bezpečnostní politiku v rámci celé Evropské unie. Vyhodil by kariérní diplomaty a nahradil je ekonomickými experty na tu danou oblast. Měli bychom vstoupit i na takové zajímavé trhy jakými jsou Indie a Brazílie. Podle Schwarzenberga by srdce Evropy mělo vykonávat aktivní proevropskou politiku. „Kdybychom byli na Islandu, tak popřemýšlíme o tom, jestli se více přiklonit k Americe anebo k Evropě, ale u nás takové myšlenky nehrozí,“ zavtipkoval kníže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…