Pokud obě strany dokument podepíší, přinese českým vědcům přístup ke špičkovým technologiím srovnatelným s možnostmi jejich amerických kolegů. Takovou smlouvou, kterou dnes projedná vláda, se může pochlubit ve světe jen pouze deset států. Například Velká Británie nebo Finsko.
„Ta jednání jsou ukončena, shodli jsme na formulacích dohody," řekl pro Český rozhlas náměstek ministra obrany Jan Fulík, pod kterým se několik měsíců o ratifikaci jednalo.„Doufáme, že ji vláda schválí a otevře to další prostor pro spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy v oblasti obranných technologií," dodal Fulík.
Předpokládá, že Fischerův kabinet smlouvu schválí bez připomínek „Nepředpokládám, že by s tím měl být nějaký problém, protože jednoznačně to jde v trendu, který, si myslím, je pro Českou republiku pozitivní, kdy se snažíme velmi dobře starat o inovativní část ekonomiky, o špičkové technologie. Tato smlouva je přesně o vytváření prostoru pro podobné aktivity," dodala Fulík.
Česká výzkumná pracoviště nebo soukromé firmy budou mít díky smlouvě rovnocenný přístup k veřejným obranným prostředkům USA. Navíc Američané chtějí letos i příští rok do českých nápadů investovat milion dolarů. O peníze, které tak původně měly být určitou kompenzací za postavení radarové základny, tak český výzkum nepřijde.
Čtěte také:
Chalupa (ODS): Polsko ukazuje Česku záda
Kabinet se má také zabývat novelou správního soudního řádu, která si klade za cíl především zrychlit rozhodování o zadržení cizinců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb