Své by o tom mohl vyprávět Gerhard Schröder, který byl spolkovým kancléřem SRN v letech 1998 až 2005. Když už se nad ním stahovala politická mračna, dokázal se pro budoucnost lukrativně zabezpečit. V posledních týdnech svého úřadování podepsal s ruským prezidentem Putinem dohodu o projektu Nord Stream těsně předtím, než mu skončil kancléřský mandát.
Mazaný politik myslel na zadní kolečka
A brzy po odchodu z politiky se Schröder stal předsedou dozorčí rady německo-ruského konsorcia pro výstavbu plynovodu Nord Stream, v němž má podíl 51 procent ruský Gazprom. Navíc za financování úvěru ve výši jedné miliardy euro, nabídnutého Gazpromu bankami Deutsche Bank a KfW, se zaručila německá vláda ještě pod jeho taktovkou.
Zatímco ale Schröder svůj politický konec předvídal, bývalý český premiér Topolánek tak prozíravý nebyl. Spoléhal, že jeho angažmá v politice bude mít dlouhé trvání. Po pádu své vlády v době českého předsednictví EU mohl ještě doufat, že ho předčasné volby katapultují zpátky do vrcholné funkce.
Fanfaronství přebilo prozíravost

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník