Své by o tom mohl vyprávět Gerhard Schröder, který byl spolkovým kancléřem SRN v letech 1998 až 2005. Když už se nad ním stahovala politická mračna, dokázal se pro budoucnost lukrativně zabezpečit. V posledních týdnech svého úřadování podepsal s ruským prezidentem Putinem dohodu o projektu Nord Stream těsně předtím, než mu skončil kancléřský mandát.
Mazaný politik myslel na zadní kolečka
A brzy po odchodu z politiky se Schröder stal předsedou dozorčí rady německo-ruského konsorcia pro výstavbu plynovodu Nord Stream, v němž má podíl 51 procent ruský Gazprom. Navíc za financování úvěru ve výši jedné miliardy euro, nabídnutého Gazpromu bankami Deutsche Bank a KfW, se zaručila německá vláda ještě pod jeho taktovkou.
Zatímco ale Schröder svůj politický konec předvídal, bývalý český premiér Topolánek tak prozíravý nebyl. Spoléhal, že jeho angažmá v politice bude mít dlouhé trvání. Po pádu své vlády v době českého předsednictví EU mohl ještě doufat, že ho předčasné volby katapultují zpátky do vrcholné funkce.
Fanfaronství přebilo prozíravost
Možná proto se s lehkým srdcem vzdal poslaneckého mandátu a spolehl se, že coby předseda ODS bude pobíral zhruba 90 tisíc korun hrubého měsíčně. Když ho ale spolustraníci vypoklonkovali krátce před letošními volbami z funkce předsedy i z volební kandidátky, politická budoucnost se před ním možná natrvalo zavřela.
Musí tak řešit, jak se v příštích letech živit mimo politiku. A nároky na post a s ním související plat určitě nemůže mít vzhledem ke svým závazkům malé. Na odchodnou z funkce stranického šéfa dostal pětiměsíční odstupné, celkově tedy asi 450 tisíc hrubého. To je poslední Topolánkův oficiálně známý příjem. Ovšem co bude s bývalým premiérem dál, je zatím zahaleno tajemstvím.
Zatím to nevypadá, že by se ODS mohla o svého bývalého šéfa postarat tak, jako před lety ČSSD, když vyslala sesazeného předsedu Vladimíra Špidlu na post eurokomisaře. Momentálně se podobná možnost nerýsuje, a tak se Topolánek bude muset spoléhat sám na sebe.
Český rybník Topolánkovi stačit nebude
Topolánkova budoucnost by mohla být stejně jako Schröderova spojena s energetikou. Mluví pro to jeho předchozí praxe ve firmách zaměřených na poradenství a služby v oblasti energetiky (ostravský závod Energoprojektu Praha, později soukromá firma VAE), tak i šestileté působení v senátním podvýboru pro energetiku.
Navíc na začátku českého předsednictví EU se při krizi s dodávkami ruské ropy také prezentoval jako odborník přes energetiku. Ze všech možností, které pro něj teoreticky přicházejí v úvahu, by se mu určitě nejvíce zamlouvalo, pokud by se mu povedlo zamířit do některé z institucí EU, kde získal během českého předsednictví dobré kontakty.
Topolánek má svoji dosavadní profesní dráhu rozdělenu na třetiny. V té první se živil jako projektant, ve druhé jako jeden ze šéfů soukromé firmy VAE, ve třetí coby politik. Pokud by nezískal nějaký zajímavý post v institucích EU, tak by z jeho dosavadních působení přicházel v úvahu návrat k podnikání, nebo špičkový post v některé významné energetické firmě.
I když je těžko představitelné, že by se bývalý první muž Evropy uspokojil se sebevýznamnější pozicí, která by však pro veřejnost symbolizovala jeho pád z politického výsluní.
Čtěte také:
-
Jsme rádi, že "špunt" Topolánek je už za námi, přiznal Gandalovič
-
Tluchořův Topolánek: Neporažen odchází, ODS je zdivočelá smečka
-
Kalousek: Konzervativní strana by si takovou rošádu dovolit nemohla
-
Topolánek zůstává formálním předsedou. Rozhodovat bude Nečas
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník