Šéf lidovců Svoboda se u kulatého stolu kroutil a útočil na TOP 09

07.05.2010 15:12 | Zprávy

Pokud byste chtěli dostat z předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody odpověď na otázku, s kým by jeho strana nejraději sestavila po blížících se volbách vládu, dostanete jen vyhýbavá vyjádření. Podobně dopadli i ti, co ho zpovídali u kulatého stolu Lidových novin.

Šéf lidovců Svoboda se u kulatého stolu kroutil a útočil na TOP 09

Lidovecký předseda ochotně vypočítal programové průniky s oběma velkými stranami. S ODS pojí jeho stranu třeba úcta k soukromému vlastnictví a transatlantická vazba, naopak s ČSSD větší příchylnost k Evropské unii nebo ohled na sociálně slabší.

Vymámit z něj, s kým mají lidovci více styčných bodů, je však nemožné. Jenom uzná, že spojení s ODS, v němž by mohli přirozeně hrát roli strážců sociálního smíru, by bylo pohodlnější. „V takové koalici bychom měli větší šanci oslovit vlastní typ elektorátu," odhaduje Svoboda, že by byli u voličstva díky tomu více vidět.

Extrémem jsou TOP 09 i sociální demokracie

Nejraději se předseda KDU-ČSL vymezuje vůči TOP 09, kterou vytvořil jeho letitý stranický rival Miroslav Kalousek. A hned sype z rukávu příhodu ze setkání s handicapovanými, kde byl i Daniel Korte z TOP 09. „A já říkám: Pane Korte, tak jim to tady řekněte, že až vyhrajete volby, dostanou všichni na sociálních dávkách o deset procent méně. A on na to: Víte, to tak není, po volbách to bude jinak. A já: No počkejte, tamhle máte paní na vozíku, běžte jí to říct, vy jste přece statečný lidi," vyprávěl Svoboda u kulatého stolu.

Pro lidoveckého šéfa představují topisté jeden extrém, druhý pak ČSSD, která voličům „slibuje, že zdaní nejbohatší a z toho rozdá všem chudým. Není to možné, je to lež," je přesvědčen Svoboda. Lidovci budou své možné nápadníky posuzovat především podle postojů k rodině, pomoci rodinám a obhajobě rodinných hodnot.

Paradoxně ale působí na lidovecké kandidátce Jana Hybášková, která svého času bojovala v Evropském parlamentu za usnadnění rozvodů napříč unií. Prý se ale Jana Hybášková i další Evropští demokraté na kandidátkách KDU-ČSL veřejně zavázali, že se v otázkách vztahujících k rodině přizpůsobí svým hostitelům. „Samozřejmě musíme spolupracovat i s někým, kdo s námi nesdílí vše do posledního písmena," hájí se Svoboda.

Ministerského křesla se prý zuby nehty nikdy nedržel

Pro veřejnost se největším problémem lidovců jeví jejich tradovaná obojakost. Ale i oni mají hranici, za kterou by nešli. „Určitě se nebudeme podílet na vládě, na které by se jakýmkoliv způsobem podíleli komunisté," má jasno. Poučení přinesly straně i zkušenosti z roku 2005, kdy se ČSSD proti svým menším koaličním partnerům opakovaně spojovala s komunisty. „Tohle je největší trauma, které má lidová strana. Že jsme ve vládě zůstali, když Paroubek začal hlasovat s bolševiky, to byla hrubá chyba," přiznává šéf KDU-ČSL.

Přitom právě o Cyrilu Svobodovi se tehdy říkalo, že chtěl stranu ve vládě ponechat, aby se sám udržel na ministerstvu. Není právě osoba samotného předsedy zárukou nezdravé příchylnosti k vládním křeslům? Ne, ohrazuje se předseda rázně: když on řídil ministerstvo zahraničí, měla Česká republika nejodvážnější zahraniční politiku ve své krátké historii.

„My jsme to byli, kdo vyslal vojáky do Afghánistánu a Iráku. Dneska už by nikdo nevyslal žádné vojáky nikam. Já jsem společně s dánským kolegou v Unii vetoval zrušení embarga na Čínu. Já jsem držel kubánskou opozici. Karel Schwarzenberg a nová reprezentace hodili Kubánce přes palubu," dostal se na závěr kulatého stolu Lidových novin znovu na paškál předseda TOP 09.

Více: Svoboda (KDU-ČSL): Soud v Brně je ovládán konkurzní mafií

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavený plyn? Dohoda USA a Ukrajiny. A u toho Leyenová.“ Konečná rázně vstoupila do vysílání

15:12 „Zastavený plyn? Dohoda USA a Ukrajiny. A u toho Leyenová.“ Konečná rázně vstoupila do vysílání

Pane Kupko, vy se z toho dokážete vylhat! A vy jste rozbitá kalkulačka. Tahle země devastuje Česko. …