Strana práv občanů - zemanovci žalují Libora Ambrozka, Martina Bursíka, Ladislava Mika a bývalého ředitele parku Aloise Pavlička a jeho nástupce Františka Krejčího. Oni mohou podle strany za to, že Šumavský národní park postrádá stromy ve velkém rozsahu.
"Odhady škod na životním prostředí se pohybují v rozsahu desítek miliard korun," stojí v trestním oznámení.
Strana také požaduje, aby policie prověřila, zda nebyly zneužity státní dotace a zda nebyl na Šumavě porušován lesní zákon. Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc (SZ) už dříve uvedl, že jeho lidé nepochybili. "Ať si to NKÚ prošetří horem dolem," komentoval Pelc.
Jenže na základě Zemanova podnětu nařídilo ministerstvo financí veřejno-správní kontrolu správy parku. Kontroloři se mají zaměřit na hospodaření parku, především na využití dotací.
Měly by vzniknout odborné skupiny
Že je situace na Šumavě neúnosná, zřejmě pochopila i ministryně životního prostředí Rut Bízková. K jednání u kulatého stolu sezvala podnikatele, zástupce krajů, starosty obcí, turistické svazy a odborníky na ochranu přírody. Z jednání by mělo vzejít racionální řešení sporů o hospodaření národního parku. Předpokládá, že zúčastnění vytvoří několik odborných skupin pro řešení jednotlivých témat, jako je například ochrana přírody, ekonomický rozvoj regionu a podnikatelské aktivity, turistický ruch.
Bízková se už setkala s ředitelem národního parku Františkem Krejčím.
Spory o hospodaření na Šumavě souvisejí s kůrovcovou kalamitou a snahou ekologů v parku co nejméně zasahovat do přírodních procesů. Vymezili proto na Šumavě bezzásahové zóny - v dalších ale s kalamitou bojují. Loni bylo na Šumavě vytěženo rekordních 300 tisíc metrů kubických dřeva napadeného kůrovcem. Letos se správci chystají ve druhých zónách parku vykácet až půl milionu kubických metrů dřeva.
Čtěte také:
Starostové stále bojují s ochranáři o Šumavu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb