Za celou Českou republiku měla strana ve volbách do sněmovny 10,88 procenta, ale v Praze jen 10,31 procenta, což je pod celorepublikovým průměrem.
Ve své základně v Praze 1, kde je strana velmi známá a dokonce přispěla k odvolání starosty za ODS Petra Hejmy, získala pouze 10,2 procenta, což je i pod celopražským průměrem.
Ve srovnání s Věcmi veřejnými očekávaným výsledkem 37 procent je to propad téměř o 20 procent. Navíc Věci veřejné v komunálních volbách v roce 2006 obdržely v Praze 1 20,38 procenta.
Na Praze 1 navíc sedí v čele finančního výboru zastupitelstva kandidát VV na Plzeňsku a zvolený poslanec Jaroslav Škárka. Ten dlouhodobě upozorňuje na údajné nesrovnalosti v hospodaření městské části.
Kníže oslovil pravicové voliče
„Po čtyřech letech tvrdé práce na radnici Prahy 1 je to samozřejmě velké zklamání. Volební výsledek budeme analyzovat. V Praze je většina pravicových voličů a ty dokázala oslovit osobnost Karla Schwarzenberga," řekla ParlamentnímListům.cz zastupitelka Praha 1 a novopečená poslankyně Věcí veřejných Karolína Peake.
Naopak v Moravskoslezském (11,69 procenta), Libereckém (12,79 procenta), Karlovarském (11,83 procenta) či Královéhradeckém kraji (12,25 procenta), v nichž se strana dosud v komunální politice neprofilovala, získala nadprůměrnou podporu.
Související:
Vyjednávání o vládě: Poslední slovo o trojkoalici budou mít Véčkaři
Více k tématu Povolební vyjednávání ZDE
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík