John ministr vnitra? Jen ne vliv ABL, bojí se policejní odbory

09.06.2010 12:39 | Zprávy

V médiích se objevily spekulace o tom, že by předseda Věcí veřejných Radek John mohl být ministrem vnitra. Redakce serveru ParlamentníListy.cz se zeptala předsedy Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milana Štěpánka, jak by se k Johnovi odbory stavěly jako svému ministrovi.

John ministr vnitra? Jen ne vliv ABL, bojí se policejní odbory

Pro šéfa policejních odborů je podstatné, jaký bude mít nový ministr vztah k policii. Nelíbí se mu však příliš nápad spojit rezorty obrany a vnitra do jednoho ministerstva. „Vznikl by velký moloch. Úkoly v oblasti vnitřní bezpečnosti a vnější bezpečnosti jsou rozdílné. Realizováno by to mohlo být až za několik let a výsledek by byl velmi nejistý," řekl ParlamentnímListům.cz Štěpánek.

Vliv ABL by byl nešťastný

Podle Štěpánka je také nešťastné, že se v souvislosti s Věcmi veřejnými hovoří o napojení strany na bezpečnostní agenturu místopředsedy strany Víta Bárty. „Zřejmý vliv ABL by byl jasně kontraproduktivní a kdyby zde takový vliv nebyl, tak by byly škodlivé i možné spekulace o takovém vlivu," podotknul Štěpánek. Věci veřejné mají totiž v programu i zapojení občanských, soukromých a komerčních prvků, tedy bezpečnostních agentur, do bezpečnostního systému.

Podle Štěpánka je post ministra funkcí politickou a je důležité, aby na ministerstvu byli kompetentní experti v řadě náměstků, jejichž křesla by obsadily ostatní koaliční strany, aby existovala vzájemná kontrola proti zneužití moci.

Metropolitní policie je chiméra

Véčkaři mají v programu rovněž zavedení metropolitní policie. To je myšlenka, která se šéfovi policejních odborů rovněž příliš nelíbí. U Policie ČR a městské policie existuje různé pracovněprávní postavení policistů a městských strážníků, kdy policisté jsou zaměstnanci státu, zatímco strážníci magistrátu. Na policisty jsou kladeny vyšší nároky a mají i jiné úkoly. V případě metropolitní policie by byla i složitá komunikace s kriminální policií, která funguje pod PČR.

„Tato myšlenka podle mě není realizovatelná a je to chiméra. Rozhodněj však nejsem proti vyjasnění kompetencí mezi PČR a městskými policiemi a zlepšení spolupráce," uvedl Štěpánek.

Policie se musí budovat odzdola

Štěpánek je rovněž proti škrtům ve mzdách, protože by kvalitní policisté k kriminálky a pořádkové služby mohli odcházet.

Základ policie podle něj tvoří pořádková služba, dopravní služba a služba kriminální policie a vyšetřování. Zde policisté získávají zkušenosti a odtud se mohou rekrutovat experti pro speciální útvary. „Je hezké ustavit speciální tým, ale do něho musíte získat lidi, kteří mají zkušenosti a ty získají právě v pořádkové službě nebo kriminálce," míní Štěpánek.

Čtěte také:
Nebudou-li véčkaři souhlasit s našimi kroky, složím mandát, slibuje John

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…